Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Paní Milena Kateřina Šulcová oslavila stovku
18-1-2016

Paní Milena Kateřina Šulcová oslavila stovku

V malé uličce na Újezdu vejdete do malostranského domu, přeběhnete typickou pavlač a už jste u dveří bytu, v němž bydlí paní Milena Kateřina Šulcová, čerstvá členka pomyslného klubu občanů Prahy 1, kteří se mohou pochlubit tím, že oslavili sté narozeniny. A v případě paní Šulcové dodejme, že v plné až obdivuhodné svěžesti. Její jubileum s ní přišel oslavit i starosta Oldřich Lomecký.

„Jsem velmi rád, že jsem mohl paní Šulcové poblahopřát k tak významnému životnímu jubileu a zároveň vyslovit poklonu její čilosti, vtipu i rozhledu, kterými nás během našeho milého setkání potěšila,“ ocenil starosta Městské části Praha 1 Oldřich Lomecký, který samozřejmě nedorazil s prázdnou a přinesl s sebou drobné dárky, květiny i nějaké ty dobroty.

A jak se cítí čerstvá jubilantka? „Kdybych měla lepší nohy, tak bych chodila na rande,“ popsala výmluvně svoji situaci oslavenkyně, která pochází ze Slovácka. Její rodiče se pak narodili v Šakvicích, a tak není divu, že se část narozeninového povídání točila kolem vína, které rodina pěstovala na svém vinohradu. A rodinná tradice přešla z rodičů na bratra paní Šulcové a po jeho smrti se pak o vyhlášené hrozny starala svého času i ona.

Rodinným vínem také obdarovávala své přátele a sousedy z Malé Strany, včetně Jana Wericha, kterého třeba spolu s herečkou Janou Dítětovou řadí mezi své přátele.

Paní Milena Kateřina Šulcová o svém životě vypráví s úsměvem; s velkou láskou pak vzpomíná na svého manžela, režiséra dokumentárních filmů a filmového pedagoga, ale řeč při povídání přijde i na podstatně méně radostné chvíle, zejména pak na dobu, kterou strávila v komunistickém vězení po převratu v roce 1948.

Paní Šulcová se narodila 18. ledna 1916. V roce 1935 maturovala na reálném gymnáziu v Břeclavi. V letech 1935 až 1938 studovala germanistiku na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy, v letech 1945 až 1948 studovala dějiny umění a estetiku a v letech 1958 až 1963 hudební vědu. Během nacistické okupace učila na školách druhého stupně.

V roce 1948 byla od května do srpna vězněna, poté mohla pracovat pouze jako skladnice a v letech 1950 až 1952 byla znovu uvězněna, včetně samovazby. Roku 1990 byla rehabilitována.

Od roku 1953 do roku 1965 pracovala v Českém hudebním fondu jako vedoucí Klubu skladatelů a od roku 1965 do roku 1977 byla vedoucí koncertního oddělení Svazu českých skladatelů. Od roku 1977 je v důchodu.

Je autorkou námětu, scénáře a komentáře k televiznímu filmu Leoš Janáček a svět (1969) a hudební dramaturgie k filmům Loreta, U zbožné princezny a Umění je zbraň.
V publicistické činnosti věnovala velkou pozornost soudobé české hudbě. Vědeckou činnost zaměřila na hudbu doby barokní a na tvorbu skladatele Bohuslava Matěje Černohorského.
Může se pochlubit dvěma doktorskými tituly.

Přestože byste paní Šulcové její stovku rozhodně neřekli, už řadu let využívá pomoc Střediska sociálních služeb, konkrétně pak pečovatelskou službu i tísňovou péči, jež jí dává velký pocit bezpečí a jistoty. Obojí si nemůže vynachválit.

A není divu, protože jestli je poskytovaná péče taková, jak výborný byl narozeninový dort, upečený pečovatelkou Slávkou Šemberovou z DPS U zlaté studně, má se paní Šulcová opravdu dobře. „Bez té služby bych byla úplně hotová,“ prohlásila dáma, které podle jejích slov z jídla chutná všechno. Zejména pak má ráda játra a ledvinky. Snad jen skopové prý nemusí. A nepohrdne ani cigaretkou, když je ta správná atmosféra…

„Je dobře a mám radost z toho, že je paní Šulcová – a nejen ona – spokojena se službami, které Městská část Praha 1 poskytuje svým občanům. Motivuje nás to k další práci,“ řekl starosta Oldřich Lomecký, který například nedávno obdržel dopis od obyvatel té části Hradčan, jež spadá do Prahy 6, s prosbou, aby se Praha 1 zasadila o jejich připojení k první městské části. Obdobné žádosti občas vyslovují i lidé z té části Malé Strany, která náleží k Praze 5.

Tak ať se (nejen) paní Mileně Kateřině Šulcové mezi námi dobře žije.  
Paní Milena Kateřina Šulcová oslavila stovku

Paní Milena Kateřina Šulcová oslavila stovku

Paní Milena Kateřina Šulcová oslavila stovku

Paní Milena Kateřina Šulcová oslavila stovku

FOTO (C) Městská část Praha 1

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25