Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Alšovo nábřeží připomíná Jana Palacha
16-1-2016

Alšovo nábřeží připomíná Jana Palacha

Čtyřicet sedm let od tragického protestu studenta Jana Palacha byl v sobotu na Alšově nábřeží slavnostně odhalen pomník od amerického sochaře českého původu Johna Hejduka. Pomník Jana Palacha – Dům syna, Dům matky – byl na Alšově nábřeží umístěn díky spolupráci Městské části Praha 1, která má příslušné pozemky svěřené do správy.

„Zhruba před pěti lety hledalo vedení hlavního města vhodný pozemek pro umístění pomníku. Naše městská část shodou okolností tehdy zrovna připravovala revitalizaci parku na Alšově nábřeží, a tak po řadě jednání byla revitalizace připravena už s plánovaným umístěním pomníku,“ popsal první zástupce starosty Prahy 1 Daniel Hodek, který se slavnostního odhalení na Alšově nábřeží zúčastnil.

Odhalení byla přítomna i dcera Johna Hejduka Renata, která poděkovala všem, kteří se zasadili o realizaci tohoto projektu. Johna Hejduka k vytvoření soch inspirovala báseň amerického spisovatele Davida Shapira Pohřeb Jana Palacha. Shapiro ji napsal v roce 1969 v reakci na čin českého studenta a v uplynulých dnech rovněž pobýval v Praze. Při akci na Alšově nábřeží osobně přednesl svoji báseň. Pamětní deska s básní v českém i anglickém jazyce instalaci dvou přibližně šestimetrových objektů doplňuje.

John Hejduk zemřel v roce 2000. „Pro mého otce, který nám tou dobou už odcházel, to byl obrovský dar, když se dozvěděl o vítězství v architektonické soutěži,“ řekla Renata Hejduk a dodala: „Stejně jako můj otec mám české kořeny, a tak jsem velmi ráda, že jsem při této slavnostní příležitosti doma – spolu s dílem svého otce.“

Původní verze díla byla dřevěná a Hejduk ji na počátku devadesátých let věnoval Václavu Havlovi a lidem v Československu. Instalována byla na Pražském hradě. Na konci posledního desetiletí uplynulého milénia už ale byla vlivem počasí tak poškozena, že musela být odstraněna. Následovala architektonická soutěž, z jejíž výsledků vychází i současný koncept. Umístění objektů je dílem ateliéru MCA architektů Pavly Melkové a Miroslava Cikána ve spolupráci s architektem Václavem Králíčkem.

Na Alšově nábřeží promluvil i kardinál Dominik Duka. Ten v úvodu svého proslovu připomněl evangelického faráře Jakuba Trojana, který v roce 1969 Jana Palacha pochoval na Olšanských hřbitovech. Vyzdvihl rovněž přítomnost velvyslanců Spojených států a Izraele Andrewa Schapira a Garyho Korena, tedy zástupců zemí, které „mohou dát odpověď na Palachův čin“. Ta první díky dlouhodobé podpoře boje za svobodu v zemích s komunistickou totalitou, ta druhá díky biblické moudrosti předků.

Podle Dominika Duky to byli českoslovenští studenti, kteří v průběhu 20. století několikrát obětovali vlastní život víře, že společnost nemůže řídit násilí. Nejen Palach, ale i vysokoškoláci, kteří se v roce 1939 vzepřeli nacistickému režimu, by měli být inspirací pro dnešní mladou generaci.


Do 31. ledna je možné navštívit výstavu o historii a průběhu realizace pomníku, která je umístěna ve vstupní hale Filozofické fakulty UK na náměstí Jana Palacha. Expozice je otevřena v provozních hodinách fakulty a vstup na ni je bezplatný.
Alšovo nábřeží připomíná Jana Palacha

Alšovo nábřeží připomíná Jana Palacha

Alšovo nábřeží připomíná Jana Palacha

Alšovo nábřeží připomíná Jana Palacha

FOTO (C)  JAROSLAV TATEK

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35