Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Bezpečnost na Praze 1 zvýší kontejnery pro použité injekční stříkačky
20-12-2015

Bezpečnost na Praze 1 zvýší kontejnery pro použité injekční stříkačky

Kontejnery pro odhoz použitého injekčního materiálu narkomanů, se rozhodla instalovat první městská část. Reaguje tak na absenci speciálních bezpečnostních kontejnerů, které dosud nahrazovaly improvizovaně upravené odpadové nádoby. Městská část Praha 1 nyní plánuje tříměsíční zkušební lhůtu, v rámci které ověří všechny aspekty projektu. Za první zkušební etapu zaplatí Praha 1 necelých 25 tisíc, což Praha 1 považuje s ohledem na sledovaný účel za efektivně vynaložené prostředky. 

Centrální městská část je především díky své anonymitě přirozeným místem výskytu narkomanů. Mezi nejčastější místa patří Vrchlického nebo Čelakovského sady. Právě do těchto parků, v okolí Václavského náměstí, budou tři speciální kontejnery umístěny. Ty poskytují bezpečný provoz, i jednotný a ihned identifikovaný vzhled.

Městská část Praha 1 již delší dobu hledá partnera pro realizaci takového projektu, který by nahradil dočasné řešení v podobě improvizovaně upravených odpadových nádob. Hlavním důvodem je ochrana občanů před nebezpečným odpadem v podobě použitých injekčních stříkaček především drogově závislých osob. Dva z kontejnerů by měly být umístěny ve Vrchlických sadech, kde je situováno jedno z dětských hřišť Prahy 1. Tímto projektem tak městská část Praha 1 přispívá k vyšší bezpečnosti dětí i občanů a návštěvníků centra.

Samotné kontejnery jsou určeny injekčním uživatelům drog, kteří se chtějí podílet na bezpečné likvidaci použitého injekčního náčiní. Může se jednat také o rekreační uživatele drog, cizince, mladistvé a všechny ty, kteří se nechtějí identifikovat jako uživatelé drog. Sekundárně mohou kontejner využívat osoby, které ze zdravotních nebo jiných důvodů používají injekční materiál. Kontejner může použít také člověk, který nalezne injekční stříkačku a rozhodne se jí bezpečně zlikvidovat.

Kontejnery budou instalovány ve vytipovaných lokalitách, které jsou zatížené injekčním užíváním drog. Jsou vybírány dle hygienických norem, ob den v letních měsících (do 48 hodin), v zimních měsících pak jednou za tři dny (do 72 hodin) a jejich obsah předávají k odborné likvidaci.

bezpecnostni_kontejnery


Zdroj: ČT24 - 20 12 2015 - Studio ct24