Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Praha 1 udělila čestné občanství spoluzakladateli fenoménu s názvem NEPRAKTA
16-12-2015

Praha 1 udělila čestné občanství spoluzakladateli fenoménu s názvem NEPRAKTA

Čestné občanství Městské části Praha 1 in memoriam obdržel novinář, výtvarník, humorista a bohém Bedřich Kopecný. Ten spolu s výtvarníkem a humoristou Jiřím Winterem založil v roce 1948 dvojici nesoucí název Neprakta. Spolu pak tvořili do Kopecného předčasné smrti v roce 1972.

„Pánové Bedřich Kopecný a Jiří Winter se setkali počátkem války v Kopecného obchodě s orientálními starožitnostmi na Václavském náměstí, kde se scházeli tehdejší bohémové a intelektuálové. A právě zde se začalo rodit přátelství, které o pár let později dalo vzniknout nesmrtelnému humoristickému pojmu Neprakta,“ uvedl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který Čestné občanství MČ Praha 1 in memoriam, udělené Bedřichu Kopecnému, předal vdově po Jiřím Winterovi Daniele Pavlatové. Slavnostní akce se uskutečnila na Staroměstské radnici.

Bedřich Kopecný byl o jedenáct let starší než jeho přítel a kolega Jiří Winter, byl vzdělaný a už od třicátých let publikoval články, sloupky a kresby například v Českém slově. Není proto divu, že ve dvojici přátel zpočátku plnil úlohu učitele a zasvěcovatele. 

Pojem Neprakta, který spatřil světlo světa v roce 1948, je do dnešních dnů synonymem kvalitního kresleného humoru a ilustrace. „Na počátku nebylo úplně zřejmé, kdo se ujme výtvarné tvorby a kdo z dvojice bude vymýšlet náměty, protože – jak dokládá už Kopecného předválečná tvorba – byl i on mimořádně výtvarně nadaný. Oba přátelé se ale nakonec rozhodli, že Bedřich Kopecný bude vymýšlet náměty a že Jiří Winter bude kreslit. A jejich rozhodnutí bylo šťastné,“ konstatoval Oldřich Lomecký.

Bedřich Kopecný ale publikoval literární i výtvarné práce také samostatně. Kromě toho, že byl talentovaným umělcem a bonvivánem, byl také mimořádně nezlomným člověkem. Bez váhání se zapojil do boje proti fašismu i proti komunistické totalitě. Z konce války si odnesl vážný úraz, který mu znepříjemňoval celý zbytek života, a těžce se zranil i během věznění v příbramských uranových dolech v padesátých letech, kam byl poslán za kritické výroky o tehdejším prezidentovi.

Přátelil se s řadou zajímavých osobností: s Jiřím Trnkou, s cestovatelem A. V. Fričem nebo například se satirickým básníkem T. R. Fieldem, jehož vlastní jméno bylo Theodor Adalbert Rosenfeld, které si později přeměnil na Bohdan Vojtěch Šumavanský.

„Bedřich Kopecný byl čítankový příklad bohéma. Nadaný, vtipný, urostlý fešák, výborný společník, vždy mírně, ale sympaticky přiopilý,“ ocitovala z knihy Na návštěvě u Neprakty Daniela Pavlatová, jejíž zásluhou a zásluhou dalších přátel se po letech oba „Nepraktové“ a jejich příbuzní sešli ve společném hrobě.

„Bedřich Kopecný byl také – nebo možná především – Malostraňák tělem i duší,“ řekl Oldřich Lomecký a dodal: „Měl ale bohužel zdraví podlomené vážnými úrazy. Osudový byl pro něj pak pobyt v komunistických uranových dolech a nepřidal mu ani jeho způsob života. Zemřel proto už 1. listopadu 1972 v pouhých padesáti devíti letech. Malá Strana, Praha 1 i Neprakta přišli o milého člověka, obětavého přítele, ctitele genia loci a znalce života. Naštěstí nám tu však zanechal dílo plné přívětivého humoru, které si zaslouží být shromážděné, prostudované a zveřejněné.“

Starosta Prahy 1 rovněž uvedl, že věří, že Čestné občanství Městské části Praha 1 in memoriam podpoří snahy o oživení Kopecného odkazu. Městská část Praha 1 je podle jeho slov připravena pomoci při zorganizování vzpomínkové výstavy.
Praha 1 udělila čestné občanství spoluzakladateli fenoménu s názvem NEPRAKTA

Praha 1 udělila čestné občanství spoluzakladateli fenoménu s názvem NEPRAKTA

Praha 1 udělila čestné občanství spoluzakladateli fenoménu s názvem NEPRAKTA

Praha 1 udělila čestné občanství spoluzakladateli fenoménu s názvem NEPRAKTA

FOTO (C) Jiří Hadač

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40