Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Radnice pozvala pedagogy na komedii „Úča musí pryč!“
1-12-2015

Radnice pozvala pedagogy na komedii „Úča musí pryč!“

Více než čtyři stovky pedagogických i nepedagogických pracovníků základních a mateřských škol dorazily v úterý večer do Divadla Palace, kam je na tradiční předvánoční divadelní představení pozvala Městská část Praha 1. I letos byl výběr předváděného „kusu“ předmětem pečlivých úvah. A výsledek? Komedie Lutze Hübnera „Úča musí pryč!“

A obsahu hry odpovídala i podoba scény na jevišti. „Cítím se, jako bych byl vyvolán k tabuli,“ poznamenal starosta Oldřich Lomecký, který spolu s radní pro školství Evou Špačkovou pedagogické i nepedagogické pracovníky před začátkem představení pozdravil. A směrem do hlediště od něj směřovala jen slova chvály.

„Kvalita školství v Praze 1 je dána hlavně kvalitou našich pedagogů,“ ocenil starosta Oldřich Lomecký a dodal: „Přeji vám, aby vás vaše profese nepřestala bavit.“

Divadelní představení, před jehož začátkem ujistila radní Eva Špačková všechny přítomné pracovníky škol, že se „nemusejí bát“, bylo podle jejích slov „určené všem, kteří se starají o naše děti“.

To, co možná znervózňovalo pana starostu, naopak uklidnilo ředitele Malostranské ZŠ Tomáše Ledvinku, který s ředitelkou MŠ Pštrossova Jarmilou Zavadilovou na pódiu ocenil podporu školství v Praze 1 ze strany radnice.

„Měl jsem trému, že budu mluvit na pódiu, ale teď vidím, že stojím ve třídě, tak to ze mě spadlo,“ prohlásil s úsměvem Tomáš Ledvinka a dodal: „Je velice důležité, když na radnici sedí lidé, kteří školám rozumějí a umějí naslouchat. Když si dokážou uvědomit náročnost našeho povolání a dovedou to ocenit.

Tomáš Ledvinka rovněž vyzdvihl podporu od zastupitelů i členů Komise pro výchovu a vzdělávání.

Hořká komedie „Úča musí pryč!“, kterou jinak hostující soubor Divadla Verze uvádí v českém překladu v Divadle Komedie, se v domovském Německu stala hitem posledních sezon. Odehrává se na podzim v 5. třídě základní školy, kde se sešlo pět rodičů dětí, kteří očekávají třídní učitelku. Emoce vřou, v prvním pololetí se známky dětí rapidně zhoršily, atmosféra ve třídě je špatná, navíc čekají děti po pololetí přestupové zkoušky na osmiletá gymnázia.

Kdo za známky nese zodpovědnost? Samozřejmě učitelka! A proto je nutné ji ihned odvolat. Pět rodičů je pět rozdílných charakterů – zatrpklý nezaměstnaný, který je neustále za zadkem své dceři, ambiciózní ranařka, nerozhodná intelektuálka a manželský pár v krizi, navíc vykořeněný přestěhováním do místa školy kvůli práci. Učitelka však nedává svoji kůži zadarmo – nastaví rodičům zrcadlo a ukazuje se, že jejich děti jsou různým způsobem problémové a jsou také zdrojem nepokojů ve třídě.

A že si jsou děti i jejich rodiče podobní v Německu i u nás, dokázalo nejen samotné představení, ale zejména pak spontánní reakce „školních“ diváků, kteří v postavách velmi často poznávali ty, s nimiž se musejí denně (nebo minimálně během třídních schůzek) potýkat.

Tak ať je to nepřestane bavit…
Radnice pozvala pedagogy na komedii „Úča musí pryč!“

Radnice pozvala pedagogy na komedii „Úča musí pryč!“

Radnice pozvala pedagogy na komedii „Úča musí pryč!“

Radnice pozvala pedagogy na komedii „Úča musí pryč!“

FOTO (C) Jiří Hadač

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15