Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Francie ocenila paní učitelku Markétu Šafránkovou
26-11-2015

Francie ocenila paní učitelku Markétu Šafránkovou

Řád akademických palem obdržela od Francouzské republiky dlouholetá učitelka francouzštiny v ZŠ Brána jazyků Markéta Šafránková. Jedno z nejstarších francouzských vyznamenání pro civilní osoby je udělováno za zásluhy ve vzdělání, vědě a kultuře. Řád byl založen císařem Napoleonem roku 1808.

„Městská část Praha 1 si velmi váží udělení tohoto vzácného ocenění paní učitelce Markétě Šafránkové,“ prohlásila při slavnostním ceremoniálu v Buquoyském paláci na Velkopřevorském náměstí, kde sídlí Velvyslanectví Francouzské republiky, radní Prahy 1 pro školství a občanskou společnost Eva Špačková.

Paní radní vysoce ocenila jak pedagogickou práci paní učitelky Šafránkové, tak i její velký přínos při propagaci francouzštiny, Francie a česko-francouzských vztahů. Markéta Šafránková, která je od čtvrtka rytířem Řádu akademických palem, dostala toto vyznamenání své práce dvacet let po své kolegyni a vzoru Vladaně Mališové.

První francouzská slovíčka se paní Šafránková naučila v základní škole v Ostrovní ulici a francouzštinu od té doby neopustila, i když nejdříve vystudovala tělesnou výchovu a zeměpis. Krátce po revoluci si ale své formální vzdělání doplnila vystudováním milované francouzštiny, kterou od té doby vyučuje v ZŠ Brána jazyků, kde jinak působí už celých třicet let.

Čtvrteční ceremonie byla první, kterou velvyslanectví uspořádalo po tragických událostech v Paříži. „I tato ceremonie je důkazem, že žijeme dál,“ řekl první rada Velvyslanectví Francie v České republice Laurent Toulouse, který jménem Francouzské republiky předal Markétě Šafránkové Řád akademických palem.

Připomněl, že paní Šafránková bývá se svými žáky častým hostem Buquoyského paláce. Tentokrát však dorazila s přáteli, kolegy a rodinou, aby převzala vzácné insignie jako vyznamenání za činnost učitelky francouzského jazyka a předsedkyně Sdružení učitelů francouzštiny.

Laurent Toulouse rovněž vyzdvihl její velký podíl na kvalitní výuce francouzštiny v ZŠ Brána jazyků, na propagaci tohoto jazyka a na spolupráci s francouzskými školami. Ocenil také úspěchy jejích žáků v národních olympiádách zaměřených na francouzský jazyk, když jen v roce 2015 získali první dvě ceny.

„Chtěla bych poděkovat svým rodičům, kteří mě přihlásili do ZŠ Ostrovní, která tehdy jako jediná vyučovala francouzštinu; svému manželovi, který mě přesvědčil, abych své znalosti francouzštiny uplatnila ve výuce, i svým dětem, které na francouzštinu nezanevřely, i když je tento jazyk učila jejich maminka,“ uvedla s úsměvem Markéta Šafránková.

Zdůraznila i roli své paní učitelky Vladany Mališové, která se ceremoniálu také zúčastnila, i kolegů a vedení ZŠ Brána jazyků. „To naše škola by měla obdržet vyznamenání,“ prohlásila skromně.

Gratulujeme!

Více informací o Řádu akademických palem si můžete přečíst >> ZDE <<   
Zajímavé informace o Buquoyském paláci naleznete >> ZDE <<  
Francie ocenila paní učitelku Markétu Šafránkovou

Francie ocenila paní učitelku Markétu Šafránkovou

Francie ocenila paní učitelku Markétu Šafránkovou

Francie ocenila paní učitelku Markétu Šafránkovou

FOTO (C) Jiří Hadač

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33