Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Pan Čáslavský oslavil 100. narozeniny
12-11-2015

Pan Čáslavský oslavil 100. narozeniny

Už od roku 1962 bydlí v Praze 1 rodák ze Smíchova JUDr. Vladimír Čáslavský. Pochází ze sousedství místa, kde byl od konce války na podstavci tank, který v devadesátých letech dostal růžový nátěr. Oblíbeným hostitelem jeho dětských her tak byl logicky Petřín, kde v místě zvaném „Na skalách“ hrával s kamarády fotbálek. Dodnes vzpomíná, jak je jednou u toho vyrušil na koni projíždějící prezident Masaryk. 9. listopadu pan Čáslavský oslavil sté narozeniny.

Pan Vladimír Čáslavský pracoval jako právník, ale cestu k tomuto povolání neměl jednoduchou. Nejdřív Němci zavřeli školy, a tak musel studia dokončit až po válce, a po komunistickém rozvratu v roce 1948 pak pro změnu musel povinně nastoupit do výroby, jak se tehdy říkalo. „Takže se kromě právníka ze mě stal i elektromontér,“ vyprávěl při oslavě narozenin s úsměvem.

Na oslavu za ním s květinami, občerstvením a dárky dorazil i starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký. A protože se pan Čáslavský stále zajímá o svoje okolí, měli si oba hned o čem povídat. „Vy určitě máte spoustu starostí s politikou,“ glosoval další z politických otřesů na magistrátním Mariánském náměstí Vladimír Čáslavský.

„U nás v Praze 1 je to oproti magistrátu naštěstí o dost klidnější,“ odpověděl pan starosta a chopil se otvírání sektu. „Naštěstí mám střelecké diplomy, včetně střelby na letící terč,“ zareagoval, když se zátka s bouchnutím vydala ke stropu a zpět k podlaze.

Pan Čáslavský bydlí od počátku devadesátých let v domě s pečovatelskou službou. Nemusel ale absolvovat žádné velké stěhování, protože s manželkou žil v domě i před tím, než ho začalo spravovat Středisko sociálních služeb Praha 1.

Jeho žena ho před lety bohužel po nemoci navždy opustila, ale kdo by hledal starého smutného pána, který jen kouká z okna a o své okolí se nezajímá, byl by velmi a hlavně mile překvapen.

I když samozřejmě od doby, kdy jsme ho před lety v jeho dvaadevadesáti navštívili, se už přeci jen nějaký ten neduh přihlásil. Hůř se panu Čáslavskému chodí, trápí ho oko a sluch, ale nic z toho mu neubírá na vitalitě. Podle svých slov se také těší, až bude moct ven na procházku. Však si taky ještě nedávno chodil po nákupech. Současné krásné dny si tak aspoň užívá tak, že si otevře okno a v křesle se pohodlně opaluje.

Vitalita a dlouhověkost nejsou koneckonců v jeho rodině ničím výjimečným. Pan Čáslavský má ještě sestru žijící v Braníku, která má 103 let, a úplně nejstarší sestra zemřela v devadesáti. Podle pana Čáslavského by tu mohla být dodnes, kdyby jí tolik nechutnalo uzené…

Pan Čáslavský si velmi pochvaluje péči Střediska sociálních služeb i to, že se může spolehnout na případnou pomoc, již má zabezpečenou po celý den i noc, a to včetně víkendů. Když jsme jej před osmi lety navštívili, patřil navíc k nejstarším absolventům počítačových kurzů.

Velmi rád se také setkává se sousedy, s nimiž si má vždycky co říct. Těší se na kamaráda pana Spudila, který je nyní v nemocnici, i na předvánoční besídku, kterou chystá Středisko sociálních služeb.

„Jsme velmi rádi, že je pan Čáslavský spokojený se službami našeho Střediska sociálních služeb, které jemu i ostatním seniorům poskytuje péči, bezpečí, tolik potřebnou společnost a řadu oddechových i vzdělávacích aktivit,“ řekl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který si už s panem Čáslavským domluvil další narozeninovou oslavu.
Pan Čáslavský oslavil 100. narozeniny

Pan Čáslavský oslavil 100. narozeniny

Pan Čáslavský oslavil 100. narozeniny

FOTO (C) Kristýna Svobodová

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22