Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Betlémské světlo 2009 v Praze v parku za Staroměstskou radnicí
15-12-2009

Betlémské světlo 2009 v Praze v parku za Staroměstskou radnicí

 

Krásný pohyblivý betlém a vánoční výzdobu parčíku u Staroměstské radnice připravila pro malé i velké Pražany Nadace Pražské děti

Betlémské světlo 2009 v Praze

Jako každý rok přivezou skauti i letos do Česka vánoční plamínek Betlémského světla. Lidé si jej mohou převzít od soboty 19. prosince, kdy ho budou skauti rozvážet do všech koutů ČR. V pátek 18. prosince v 15:00 v pražské katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha plamen převezmou od skautů J. E. kardinál Miloslav Vlk, manželka prezidenta Livia Klausová, druhý místopředseda Ekumenické rady církví Dušan Hejbal, výkonný ředitel Českého rozhlasu Josef Havel a starosta skautů Josef Výprachtický.

Pro skauty je Betlémské světlo symbolem míru a přátelství. Vlakem ho rozvážejí po republice, aby se dostal do co nejvíce domácností. Plamen k nám tradičně putuje z Vídně, kde ho rakouští skauti předají 12. prosince skautským delegacím z celé Evropy.

Pražané si mohou Betlémské světlo odnést ze Staroměstského náměstí. Betlémské světlo bude přineseno v sobotu 19.12.2009 ve 14 hodin do parčíku za Staroměstskou radnicí za účasti starosty Prahy 1 Filipa Dvořáka.

Betlémské světlo pro Pražany zajišťují pražští skauti ve spolupráci s Nadací Pražské děti a městskou částí Praha 1. Akce se uskuteční pod záštitou pražského primátora Pavla Béma.

Světlo bude v parčíku za Staroměstskou radnicí k dispozici i 22. a 23.prosince v odpoledních a podvečerních hodinách a i na Štědrý den dopoledne. V těchto dnech budou skauti připraveni nabídnout Betlémské světlo pražanům.

Krásnou adventní výzdobu parčíku na místě vybombardované staroměstské radnice zajistila Nadace Pražské děti.

Místa, na kterých si lidé mohou světlo vyzvednout, stejně jako různé doprovodné akce a bližší informace, budou průběžně zveřejňovány na www.betlemskesvetlo.cz

„Pro skauty je Betlémské světlo symbolem míru, přátelství a klidu a jsem moc rád, že právě tento symbol můžeme o Vánocích přinášet lidem do jejich domovů,“ popisuje smysl akce pro skauty jejich starosta Josef Výprachtický.

Světélko zažehnuté v místě narození Ježíše Krista k nám letos dorazí již podvacáté. Myšlenka šíření předvánočního pokoje a míru vznikla v Rakousku, odkud se rozšířila do pětadvaceti zemí světa. Tak byla založena novodobá vánoční tradice, která letos slaví své dvacáté třetí výročí. Úplně poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem do Lince, kde se stal součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc postiženým dětem. K nám se Betlémské světlo dostalo až po pádu čtyřicetileté komunistické vlády a v rukou exilových skautů putovalo v prosinci 1989 až pod sochu sv. Václava v Praze.

Martin Adámek, koordinátor Betlémského světla
JUDr. Dana Maršálková, ředitelka Nadace Pražské děti

Betlémské světlo 2009 - Junák - svaz skautů a skautek ČR www.betlemskesvetlo.cz Nadace Pražské děti Městská část Praha 1 www.praha1.cz