Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Nebeské jezdce RAF připomínají pamětní mince
11-11-2015

Nebeské jezdce RAF připomínají pamětní mince

Sadu čtyř zlatých a sadu čtyř stříbrných pamětních mincí vytvořila na počest československých letců v Bitvě o Británii jablonecká společnost Česká mincovna. Představila je na Den válečných veteránů, a to slavnostním křtem pod záštitou starosty Prahy 1 Oldřicha Lomeckého. Mince jsou věnovány památce příslušníků 310., 311., 312. a 313. perutě RAF.

„Příslušníci československých perutí měli velkou zásluhu na porážce nacistického letectva v Bitvě o Británii i v dalších bojích druhé světové války a pro mě je velkou ctí, že jsem opět mohl podpořit další z letošních akcí připomínajících hrdinství, vlastenectví i krutý poúnorový osud těchto tehdy mladých statečných lidí,“ prohlásil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký na adresu vojáků, z nichž někteří dorazili i na středeční slavnostní akt v prostorách České mincovny v pasáži České národní banky.

Byli mezi nimi mimo jiných brigádní generál Emil Boček a plukovník Pavel Vranský. Dorazila ale také vdova po generálu Fajtlovi paní Hana. Slavnostního aktu se také zúčastnili vysocí představitelé současné armády.

Českoslovenští letci byli v perutích RAF čtvrtou nejpočetněji zastoupenou národností po Polácích, Novozélanďanech a Kanaďanech.

Na slavnostním křtu promluvil kromě jiných i generální převor řádu Křižovníci s červeným srdcem – Cyriaci Jiří Stanislav, který ocenil podporu těmto akcím od starosty Oldřicha Lomeckého a vyzdvihl v tomto směru starostův „lví“ podíl na záchraně okřídleného lva na Klárově.

Autorem kolekce mincí je akademický sochař Zbyněk Fojtů. Ten věnoval reverzy Smart mincí znakům jednotlivých perutí. Krásné motivy doplnil motty jednotek. Averz, který tvoří portrét královny Alžběty II. spolu s dalšími atributy emitenta, je pak všem čtyřem ražbám společný.

310. československá stíhací peruť RAF (№ 310 Fighter Squadron), motto: „WE FIGHT TO REBUILD“ (BOJUJEME ZA OBNOVU)
Peruť byla zformována na základě rozkazu britského ministerstva letectví z 10. července 1940. Československým velitelem byl jmenován mjr. Alexander Hess, britským pak S/L George Douglas Blackwood. Její výzbroj tvořily stíhačky Hawker Hurricane a později také Supermarine Spitfire. 310. peruť se účastnila bojů nad jihovýchodní a východní částí Anglie.
Ve znaku měla lva.

311. československá bombardovací peruť RAF (№ 311 (Czechoslovak) Bomber Squadron), motto: „NA MNOŽSTVÍ NEHLEĎTE“
Jediná bombardovací ze čtyř perutí československého letectva v rámci RAF byla založena 29. července 1940 na letecké základně Honington. Její náplní byly nálety na německá, nizozemská, belgická a francouzská města. Stroje této perutě vzlétaly také za účelem bombardování německých ponorek v oblasti Atlantiku, Biskajského zálivu a Severního moře. Za tuto činnost byla 311. peruť vyhodnocena jako nejlepší z jednotek Coastal Command (pobřežního velitelství). Příslušely jí bombardéry Vickers Wellington s kódem KX a Consolidated Liberator označené PP.
Ve znaku měla husitský cep a řemdih.

312. československá stíhací peruť RAF (№ 312 (Czechoslovak) Squadron RAF), motto: „NON MULTI SED MULTA“ (NE MNOZÍ, ALE MNOHO – nikoli mnoho mužů, nýbrž mnoho činů)
Jednotka vznikla 5. září 1940 a tvořili ji především čeští stíhací piloti původně působící ve francouzském letectvu, kteří se po prohrané bitvě o Francii přesunuli do Velké Británie. Prvním velitelem 312. perutě byl S/Ldr Ján Ambruš, jenž měl pod sebou zkušené bojové piloty, mezi nimi třeba Aloise Vašátka, Františka Peřinu a Josefa Stehlíka. Vojáci létali nejdříve na strojích Hawker Hurricane, později na Supermarine Spitfire. Ač do Bitvy o Británii zasáhla jen okrajově, v dalších akcích 312. peruť vykonala 17 472 bojových letů a sestřelila desítky strojů.
Ve znaku měla čápa – odkaz na jednu z perutí, ve které její příslušníci létali v bojích o Francii.

313. československá stíhací peruť RAF (№ 313 (Czechoslovak) Fighter Squadron RAF), motto: „JEDEN JESTŘÁB MNOHO VRAN ROZHÁNÍ“
Nejmladší z československých perutí byla založena 10. května 1941. Její výzbroj tvořily nejdříve starší, později modernější verze strojů Supermarine Spitfire. Na rozdíl od ostatních perutí měla 313. britský pozemní personál, který tvořili nezkušení, krátce mobilizovaní vojáci. I přesto dokázala jednotka získat v květnu roku 1943 ocenění pro nejlepší pozemní personál Figher Command (stíhacího velitelství). Během války vykonala 313. československá stíhací peruť 8 944 bojových letů.
Ve znaku měla jestřába.

Podrobné informace o mincích naleznete na www.ceskamincovna.cz  Odkaz na externí stránky

Zajímavosti o našich letcích a Bitvě o Británii si můžete přečíst >> ZDE <<>> ZDE <<>> ZDE <<  Odkaz na externí stránky
Nebeské jezdce RAF připomínají pamětní mince

Nebeské jezdce RAF připomínají pamětní mince

Nebeské jezdce RAF připomínají pamětní mince

Nebeské jezdce RAF připomínají pamětní mince

FOTO (C) Jiří Hadač

KOMPLETNÍ SADU fotografií Jiřího Hadače
ze slavnostního křtu pamětních mincí České mincovny
na počest československých letců v Bitvě o Británii
si můžete stáhnout na památku do svého PC jako soubor ZIP o velikosti 57 MB
>>> Z D E <<<
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33