Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Rokoko je stoleté
10-11-2015

Rokoko je stoleté

Divadlo Rokoko oslavuje 100. narozeniny. Prošly jím desítky významných hereckých a divadelních osobností, jeho okolí se během jednoho století radikálně změnilo, režimy se několikrát vystřídaly, ale divadlo, jehož prvním ředitelem byl Karel Hašler, následovaný Eduardem Bassem či Vlastou Burianem, je tady dodnes. Výstava v Galerii 1 ve Štěpánské 47 s názvem „100 let Divadla Rokoko“ se koná do 28. listopadu. Nenechte si ji ujít!

„Jsem moc rád, že můžeme narozeniny Divadla Rokoko oslavit u nás v Galerii 1, která je tady pro věci krásné, tedy i pro divadlo. Ke stoletým občanům Prahy 1 chodíme domů s kytičkou a dárkem, abychom spolu s nimi oslavili jejich jubileum. Divadlo Rokoko, tento více než svěží oslavenec, dorazilo v plné síle za námi, a tak mu popřejme vše nejlepší do další stovky let,“ prohlásil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který se zúčastnil slavnostní vernisáže výstavy. Spolu s ním dorazil i radní pro kulturu Prahy 1 Jan Krejčí.

Zahájení expozice si kromě pana starosty vzali na starost mimo jiných Petr Svojtka, umělecký šéf Městských divadel pražských, a teatrolog Vladimír Just. „Divadlo Rokoko má svoje kouzlo díky své intimitě. S trochou nadsázky se dá říci, že to je nejmenší pražské kamenné divadlo,“ řekl Petr Svojtka a připomněl významná jména spojená s historií Divadla Rokoko, jejichž fotografie a další připomínky výstava nabízí.

Vladimír Just se soustředil zejména na dvě jména spojená s počátky divadla – na Vlastu Buriana a Ference Futuristu. Futuristova dcera, herečka Anna Futuristová (vl. jm. Fialová – po dědečkovi, českém herci Karlu Fialovi), se vernisáže rovněž zúčastnila.

„Divadlo Rokoko je místo, které z předměstského komika Vlasty Buriana udělalo skutečnou kabaretní hvězdu,“ uvedl přední český teatrolog a divadelní kritik Vladimír Just a s nadsázkou vysvětlil i Burianovu cestu k ředitelskému postu v Divadle Rokoko, do kterého nastoupil v roce 1923. Budoucího krále českých komiků nechtěli ředitelé angažovat pro jeho nedochvilnost i jiné zlozvyky, a tak se musel stát přímo ředitelem, aby mohl ztvárňovat skutečné divadelní role.

První představení tehdy ještě Kabaretu Rokoku se odehrálo na Boží hod vánoční roku 1915. Sklepní prostředí ještě nebylo zcela hotové, ale zato bylo vybaveno na tehdejší dobu moderní a výkonnou ventilací. Ta byla dokonce tak účinná, že když byla o první pauze kabaretního představení uvedena v činnost, mocný tah vzduchu vzal jednomu z návštěvníků paruku z hlavy a přisál ji k ventilačnímu otvoru. Zlí jazykové tehdy dokonce tvrdili, že toto byl nejlepší vtip celého „kusu“.

Divadlem Rokoko prošly desítky významných osobností českého kulturního života: kromě Ference Futuristy a Vlasty Buriana to byli například Waldemar Matuška, Hana Hegerová, Václav Voska a další a další. Divadlo neslo první rok své existence název Kabaret Rokoko, od roku 1916 se pak jmenovalo Divadlo Rokoko.

V průběhu let mělo občas jiný název, ale pořád nabízelo divadlo. Vyjma tedy období po únorovém vítězství „pracujícího lidu“, kdy od roku 1948 do roku 1955 do divadelních prostorů zavítalo skladiště závodního klubu Pramen. Na lepší časy se začalo plaše blýskat v roce 1955, kdy zde sídlila „Vítězná křídla“, což byl vojenský kabaret vedený pozdějším šéfem divadla Darkem Vostřelem. V letech 1956 až 1957 divadlo ještě hostilo Pražskou estrádu, poté už ale zase čistokrevné a výborné divadlo.

Městská divadla pražská k významnému jubileu přichystala řadu jedinečných akcí. Oslovila například renomované divadelní historiky a vydala unikátní publikaci, jež se věnuje historii Divadla Rokoko. Součástí oslav je i zajímavá výstava v Galerii 1, na které jsou k vidění dosud nepublikované archivní fotografie nejen z počátků divadla. Výstava nabízí jedinečnou možnost prohlédnout si průřez bohatou historií Divadla Rokoko až do současnosti.

Významné jubileum si budou Městská divadla pražská připomínat do prosince, kdy oslavy vyvrcholí 12. prosince slavnostním večerem. Vzpomínky odstartované v září a pojmenované „100 let ve 100 dnech!“ nabízejí kromě výstavy a publikace také různé kvízy, soutěže a slevové akce pro návštěvníky Městských divadel pražských.

Na www.DivadloRokoko.cz Odkaz na externí stránky  pak naleznete různé perličky, narozeninové videogratulace herců, kteří v divadle působili, soutěže a mnoho dalšího.

Další informace pak hledejte na www.galerie1.cz Odkaz na externí stránky


Rokoko je stoleté

Rokoko je stoleté

Rokoko je stoleté

Rokoko je stoleté

FOTO (C) Jiří Hadač

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35