Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Ivan Solil o stávajícím řešení buskingu
9-11-2015

Ivan Solil o stávajícím řešení buskingu

Od neblaze proslulé vyhlášky Hlavního města Prahy, která otevřela stavidla k uvolnění buskingu, uplynuly více jak tři roky. Nyní máme možnost sledovat zejména na území Prahy 1, co za problémy toto vydání obecně závazné vyhlášky o regulaci, či lépe neregulaci buskingu způsobilo, tvrdí Ivan Solil, radní pro oblast bezpečnosti a prevence kriminality, veřejný pořádek a kontrolu (ČSSD).

Problém této vyhlášky byl v ovšem v tom, že busking přestal být regulován formou povolenek a tyto povolenky byly nahrazeny vydáním obecně závazné vyhlášky. Její znění bylo i přes odpor a připomínky Prahy 1 zcela bezzubé. Výsledkem je pak aktuální stav, který já i moji kolegové z městské části Praha 1 považujeme tristní a nadále neudržitelný. Každý občan může doslova denně vidět, jaký problém zrušení povolenek ve prospěch vyhlášky v Praze 1 způsobilo.

Praha 1 musí proto řešit novelu vyhlášky

Praha 1, její rezidenti i abonenti se díky obsahu vyhlášky dostali do zoufalé situace. Zrušením povolenek si buskeři mohou v podstatě dělat, co se jim líbí a městská policie, ani kontrolní orgány Úřadu městské části Praha 1 nemá v ruce účinný nástroj, jak negativní dopady z buskingu řešit. „Předesílám, že Praha 1 rozhodně nemá zájem likvidovat busking jako takový, ale současný stav není možné dále tolerovat“ - říká radní Ivan Solil.

Obrovský nárůst stížností

Charakter stížností je jasný: hluk, nepořádek, zabírání veřejného prostoru. Tento fakt mimo jiné potvrzují dvě petice s tisíci podpisů nejen obyvatel Prahy 1, ale také místních podnikatelů. Jedním z občanů je i Radek Kubičík, který bydlí v Mostecké ulici na Malé Straně.

„Buskeři nám hrají pod okny doslova od rána do večera. Když za nimi slušně přijdete, ať jdou hrát o kousek jinde, s ohledem na to, že nám doma spí děti, řeknou Vám, ať si zvykají, že bydlí v centru. Nikdo přeci nestojí o mrtvé, vylidněné centrum, ale očekávaný hluk velkoměsta je něco docela jiného, než když vám denně pod okny vyhrávají hodinový repertoár stále dokola a ještě k tomu nutně falešně. Takto se kvůli hluku odstěhovalo opravdu mnoho našich sousedů a známých. Pokud to tak půjde dál, stane se z Prahy 1 nehostinný skanzen pro turisty“ - dodává pan Kubičík.

Praha 1 zásadně odmítá slova buskerů, že se jedná o regulaci nebo privatizaci veřejného sektoru. Pouze na celkově 8 místech budou mít buskeři zákaz hraní na hlasité hudební nástroje. Návrh vyhlášky nyní reflektuje, že busking nebude regulován z hlediska formy umění. Slova Ivana Solila, například dokazuje i schůzka s residenty, podnikateli a právě buskery v Divadle Archa.