Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
V den české státnosti podepsali starostové Prahy 1 a Jongno Dohodu o spolupráci
4-11-2015

V den české státnosti podepsali starostové Prahy 1 a Jongno Dohodu o spolupráci

28. října 2015, v den výročí vzniku samostatného československého státu a rovněž v den výročí přesunu hlavního města korejského království na území dnešního Soulu, podepsali starosta Městské části Praha 1 Oldřich Lomecký a starosta distriktu Jongno v Soulu Kim Young-jong Dohodu mezi sesterskými městy. Navázali tím na podpis Záměru o spolupráci, k němuž došlo 28. května 2015 při návštěvě soulské delegace v Praze 1 (více >>> ZDE <<<).

Obě městské části se tak staly plnohodnotnými partnery v roce 25. výročí navázání diplomatických vztahů mezi Českou republikou a Jižní Koreou. Samotnému podpisu Dohody mezi sesterskými městy byli přítomni představitelé obou distriktů i velvyslanectví České republiky v Soulu. „Podepsání této Dohody o spolupráci, navíc v tento pro oba naše národy tolik významný den, je vyústěním více než dvouletých jednání, které naší návštěvě Soulu předcházely. Jsem velmi rád, že se podařilo vše dotáhnout do zdárného konce a že na obou stranách panuje tak vysoký optimismus ohledně budoucí spolupráce,“ uvedl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký k této významné události, která byla zmíněna i v korejském národním tisku.

Sedmičlenná delegace Městské části Praha 1 se během své návštěvy rovněž seznámila s metodami a postupy, které Jongno uplatňuje v nejrůznějších oborech, jako jsou kultura, čistota a úklid, péče o životní prostředí, provozování a podpora tržišť, obchodů a služeb, aktivity mládeže či údržba a ochrana historických památek. Zástupci Prahy 1 byli také poučeni o historii distriktu Jongno, rozdílech v politickém a volebním systému na komunální i státní úrovni, struktuře a tvorbě městského rozpočtu a dalších tématech.

Vedle jednání na radnici si představitelé Prahy 1 prohlédli i řadu míst v Jongno, včetně moderní spalovny odpadů Mapo, zeleně, obchodních prostor, kulturních center (literární dům Yun Dong Jua, muzeum tradičních produktů Mugyewon) i historických památek (královský palác Gyeongbokgung). Na pozvání radnice Jongno se rovněž uskutečnil výlet na korejské pohraničí, kde měli zástupci MČ Praha 1 možnost stanout doslova metry od severokorejské hranice.

Setkání s jednotlivými představiteli distriktu Jongno poukázalo na prohlubující se spolupráci mezi Českou republikou a Jižní Koreou, která má vedle celostátní velký význam i na komunální úrovni. Během návštěvy byly mezi představiteli obou městských částí diskutovány nejbližší možnosti konkrétního naplnění uzavřené spolupráce. „Vedle inspirativní výměny informací a metod práce na našich radnicích doufáme například v brzké uspořádání výstavy Alfonse Muchy v Soulu. Rádi také na oplátku nabídneme korejské straně prostory naší Galerie 1 pro propagaci korejského umění v Praze,“ uvedl radní pro zahraniční vztahy Jan Krejčí.


1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35