Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Děti z Vojtěšské vyrazily do Afriky
19-10-2015

Děti z Vojtěšské vyrazily do Afriky

Prvňáčci ze Základní školy Brána jazyků ve Vojtěšské ulici, přesněji děti z 1. B, se 19. října vydali do Afriky. A aby na to nebyli sami, mohli si s sebou vzít svoje maminky a tatínky. Ano, správně tušíte, že ten výlet, navíc jednodenní, nebyl skutečný, ale pomyslný, avšak i tak stál opravdu za to. To nám věřte.

„Všechno má ´na svědomí´ paní třídní učitelka Ilona Dufková, která pro své žáky připravila už od prvního školního dne celoroční projekt s názvem Cestovatelé v Africe,“ vysvětlila radní Prahy 1 pro školství a občanskou společnost Eva Špačková, která se neobvyklé hodiny účastnila také.

A paní třídní učitelka tentokrát do třídy pozvala dvacetiletou ghanskou studentku Aminu Abdullah, která na setkání přiletěla společně s kolegou Emmanuelem Hayfordem. Kromě jiného pak dětem vyprávěla svůj příběh. Pochází z chudé farmářské rodiny, a tak základní a střední školu i dvouleté studium módního návrhářství zvládla jen díky finanční pomoci organizace, jež pomáhá dětem v Africe.

Amina přivezla ukázat krásné šaty, kabelky, tašky a další oděvní doplňky, které samozřejmě ocenily hlavně maminky a jejich dcery. Všichni se pak zajímali o vyprávění a promítání o těžkém životě dětí na vesnici v Ghaně, a to společně s žáky pátých tříd, kteří dorazili na netradiční hodinu angličtiny a společně s dětmi z prvních tříd prožili jeden den dětí z Afriky.

Ty musejí ještě před cestou do školy, která je mnohdy vzdálená i deset kilometrů, nanosit vodu pro domácnost. Naše děti viděly, jak chudě je zařízená ghanská škola, tvořená jednou třídou, ale i s jakou chutí se malí Afričané učí a jak se za splněný úkol navzájem odměňují rytmickým potleskem.

Amina a Emanuel ukázali českým dětem hry, které si v Africe hrají tamější děti. O svoje zážitky z dvouletého pobytu v Africe se s dětmi podělila také přítomná překladatelka Petra Černá. Děti zajímalo hlavně vše o jídle, a když se dozvěděly, že by ve školní jídelně dostaly jen kaši, s o to větší chutí se pak o přestávce pustily do dobrot, které jim ke svačině připravili jejich rodiče.

Po ukončení besedy čekala na děti z 1. B výtvarná dílna, během které si mohly zkusit vyrobit korálky z papíru a potisknout si vlastnoručně trička africkými motivy.

Po tomto vyučování si určitě uvědomily, jak se vyplácí na sobě pracovat, zlepšovat se a jak je důležité učit se cizím jazykům. V neposlední řadě si odnesly poznání, jak se máme dobře oproti dětem z Afriky.


Děti z Vojtěšské vyrazily do Afriky

Děti z Vojtěšské vyrazily do Afriky

Děti z Vojtěšské vyrazily do Afriky

Děti z Vojtěšské vyrazily do Afriky

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20