Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Slavnosti Petřínské pálenky 2015
4-10-2015

Slavnosti Petřínské pálenky 2015

Láska prochází žaludkem, říká se. Na Petříně to je ale díky Karlu Hynku Máchovi (a nejen jemu) přeci jen trochu komplikovanější. A aby to bylo ještě složitější, jednou do roka si tam zamilovaní mohou své city stvrdit čerstvým jablečným moštem a hlavně pak pálenkou – Petřínskou pálenkou, již tam občanstvo Prahy 1 každoročně vespolek oslavuje.

Petřínské pálence a hlavně pak Slavnostem Petřínské pálenky se daří. Tato událost přiláká vždy (letos už počtvrté) sousedy a celé rodiny ze širokého okolí. Ti všichni si rádi přijdou ochutnat mošt i to, co z něj šikovné ruce a baňky vytvořily, ale hlavně se přijdou pobavit. Děti i dospělí. A oslavit Petřín – místo zamilovaných, místo odpočinku pro nás místní; místo, jež se dosud ubránilo komerci a masivnímu turismu a stále má svoji neopakovatelnou atmosféru.
Místo, kde jsme doma.

„Toto dnes už tradiční setkání je podle mě typickým příkladem aktivity, která dává sousedy i ostatní obyvatele dohromady a pomáhá také rozvíjet spolkovou činnost a spolupráci různých spolků, a proto je jenom dobře, že ji Městská část Praha 1 podporuje,“ prohlásila Eva Špačková, která má v Radě MČ Praha 1 na starost kromě školství právě spolky a další neziskové organizace.

Slavností Petřínské pálenky se nejen zúčastnila jako reprezentantka radnice, ale aktivně se zapojila do soutěží a zábavy a samozřejmě poctivě ochutnala i to, v co se správné ovoce s příchodem podzimu proměňuje.

Petřínskou pálenku mají na svědomí pánové Michal Valenta a Jindřich Pavliš nejstarší, kteří tuto značku před čtyřmi lety zaregistrovali. Druhý z této dvojice, zakladatel firmy Vojanovy sady, už bohužel není mezi námi, jeho syn a vnuk jsou ale naštěstí zdatnými následovníky.

„Pan Pavliš byl dlouholetým a zkušeným ´výrobcem´ pálenky, který toho ale před řadou let nechal, a já jsem moc rád, že jsme se společně rozhodli, že do toho půjdeme a že se nám podařilo založit tuto pěknou tradici,“ řekl Michal Valenta, který stál u vzniku Slavností Petřínské pálenky.

Kromě Michala Valenty a Pavlišových je dalším tahounem a organizátorem Slavností Petřínské pálenky Lenka Pavlíková, která kromě toho, že je už řadu let „Malostraňačkou“ tělem i duší, pochází navíc z Hané, tedy z kraje, který pálenkám rozumí. A když k tomu přidáme vzornou péči Pavlišových o petřínské stráně a jejich jabloně, Petřínská pálenka nemůže mít chybu. A i díky ní můžeme jen v dobrém vzpomínat na Jindřicha Pavliše nejstaršího, který Petřín chránil, budoval a pečoval o něj.

Další informace naleznete na www.petrinskapalenka.cz  Odkaz na externí stránky 
Slavnosti Petřínské pálenky 2015

Slavnosti Petřínské pálenky 2015

Slavnosti Petřínské pálenky 2015

Slavnosti Petřínské pálenky 2015

FOTO (C) http://www.petrnasic.eu/

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42