Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
David Lagercrantz navštívil Prahu 1 a své čtenáře
23-9-2015

David Lagercrantz navštívil Prahu 1 a své čtenáře

Od úterý do čtvrtka pobýval v Praze 1 světově známý švédský spisovatel a novinář David Lagercrantz, autor nového bestselleru „Dívka v pavoučí síti“, který navazuje na světový knižní fenomén Stiega Larssona, trilogii o časopise Milénium, jejíž první díl – Muži, kteří nenávidí ženy – vyšel před deseti lety.

A k desátému výročí vydání první knihy se švédské nakladatelství Norstedts rozhodlo vydat pokračování úspěšné trilogie – „Muži, kteří nenávidí ženy“, „Dívka, která si hrála s ohněm“ a „Dívka, která kopla do vosího hnízda“. A protože původní autor Stieg Larsson zemřel na těžký infarkt v listopadu 2004, aniž se dočkal vydání jediné knihy a svého světového úspěchu, požádali dědici a nakladatelství o čtvrtou knihu Davida Lagercrantze.

Trilogie, jejíž první kniha vyšla ve Švédsku v roce 2005, se v padesáti zemích světa prodalo přes osmdesát milionů výtisků, z toho jen v České republice přes čtyři sta tisíc. Milénium se dočkalo i úspěšných filmových zpracování a je považováno za start vlny tzv. severské krimi.

„Pro Prahu 1 je ctí, že ji navštívil David Lagercrantz, a já věřím, že se třeba díky další knize dočkáme i toho, že nás svojí návštěvou poctí také dvojice hrdinů – Lisbeth Salanderová a Mikael Blomkvist,“ uvedl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

David Lagercrantz je švédský novinář a spisovatel, autor několika úspěšných populárně-naučných knih a románů. Největšího ohlasu se dosud dočkal jeho bestsellerový životopis „Já jsem Zlatan Ibrahimović“, který se dostal do užší nominace na nejprestižnější švédskou knižní cenu Augustpriset.

Kniha „Dívka v pavoučí síti“ vyšla na konci letošního srpna v šestadvaceti zemích naráz, včetně České republiky. Práci na ní Lagercrantzovi komplikovala kromě jiného velká očekávání veřejnosti i přísná bezpečnostní opatření.

„Celou dobu jsem byl k smrti vyděšený, bál jsem se, že až knihu dopíšu, fanouškové nebo kritici mě oběsí, pokud budou mít pocit, že se to nepodařilo,“ prohlásil v Praze David Lagercrantz a dodal: „A co se týče bezpečnostních opatření, byli jsme všichni úplně paranoidní. Psal jsem na počítači, který nesměl být připojený k internetu, a když jsme komunikovali, používali jsme tajné kódy.“

Přísná bezpečnostní opatření se týkala i překladatelů. „Knihu jsem k překladu nedostala v elektronické verzi, ale vytištěnou s vodoznakem nakladatelství,“ prozradila česká překladatelka Azita Haidarová. Na naši otázku, zda i ona používala nějaký speciální počítač odpojený od internetu, však s uzarděním přiznala: „Mě by ´hacknul´ každý.“

Tak doufejme, že tyto řádky nečte Lisbeth Salanderová, spolu s novinářem Mikaelem Blomkvistem hlavní hrdinka všech čtyř dílů a velmi zručná hackerka, která se v poslední knize dokonce „nabourá“ i do počítačové sítě americké výzvědné agentury NSA.

David Lagercrantz, který je na světovém propagačním turné, přiletěl do Prahy z Düsseldorfu a ve čtvrtek pak měl na chvíli namířeno domů do Stockholmu. U nás stihl kromě prohlídky Prahy tiskovou konferenci na švédské ambasádě na Pohořelci a autogramiádu v Paláci knih Luxor, kde jsme ho zastihli i my a kde poctivě přepisoval z lístečků do knih česká věnování.


David Lagercrantz navštívil Prahu 1 a své čtenáře

David Lagercrantz navštívil Prahu 1 a své čtenáře

FOTO (C) http://www.petrnasic.eu/

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11