Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Školáci i předškoláci z Prahy 1 vyrazili zdarma na Večerníčkovu výstavu
23-9-2015

Školáci i předškoláci z Prahy 1 vyrazili zdarma na Večerníčkovu výstavu

Večerníček slaví 50. narozeniny – a to s velkou parádou! A protože se mu „narozky“ vydařily a dětem i dospělým se výstava, která se při té příležitosti koná, líbí, můžete ji navštívit až do 27. září, protože byla pro velký zájem prodloužena. A děti z mateřských a základních škol Prahy 1 navíc od své radnice dostaly bezva dárek – bezplatný vstup do Musea Kampa i do Valdštejnské jízdárny, kde narozeninová expozice probíhá.

„Velké poděkování patří Museu Kampa, Valdštejnské jízdárně a hlavně České televizi, díky kterým jsme mohli dát našim dětem a jejich školám tak pěkný dárek,“ ocenila spolupráci radní Prahy 1 pro školství a občanskou společnost Eva Špačková a dodala, že radnice první městské části chce touto akcí odstartovat úzkou spolupráci s Museem Kampa při pořádání vzdělávacích pořadů k výstavám pro starší žáky základních škol.

První část dětí z mateřských a základních škol dorazila ve středu dopoledne a spolu s Večerníčkem je na Kampě přivítala právě radní Eva Špačková. Děti si pak prohlédly fotografie nejoblíbenějších večerníčkovských pohádek, jak o tom rozhodli hlasující, pohádkové postavičky, dobové plakáty či dekorace. Zejména kluky zaujaly kamery, světla, filmové pásy a střihací stůl.

Ti školáci, kteří už umějí číst, si pak mohli rovněž přečíst třeba dlouhé seznamy tvůrců Večerníčkových pohádek, ale i hudebních skladatelů, kteří vytvořili nezapomenutelné pohádkové melodie, bez nichž by to určitě nebylo ono a které si my dospělí pamatujeme dodnes.

A které pohádky a postavičky mají děti nejraději? Tak ten seznam by byl, jak jsme zjistili, určitě pěkně dlouhý, ale mezi nejoblíbenější bezpochyby stále patří například Křemílek a Vochomůrka. A také Hurvínek, Rumcajs, víla Amálka, Bob a Bobek nebo Pat a Mat – ty všechny jsme našli na slušivých večerníčkovských čepičkách dětí z 1. B ZŠ Brána jazyků, jež si je před návštěvou výstavy vlastnoručně ve škole vyrobily.

Ostatní děti ale nemusely být smutné, protože ve speciální tvořivé dílně Musea Kampa si mohly vytvořit svoje čepice i ony a pak se s nimi na hlavě zhoupnout na legendárním Večerníčkově houpacím koni.

„Nosnými tématy expozice jsou prožitek, dotek dětského světa a světa fantazie, ale také důležité informace k pozadí tvorby večerníčků a prezentace odkazu české animované tvorby pro děti jako jednoho z pokladů české kultury,“ popsala při zahájení výstavy její autorka Jana Sommerová. Výstava proto nabízí množství scén a výňatků z nejznámějších pohádek, které se nalézají pod hvězdným nebem Večerníčka ve velkolepém prostoru Valdštejnské jízdárny.

Vše ale není jen ke koukání, ale i k hraní. Výstavu doprovázejí tvůrčí dílny, na děti čeká například skleněné bludiště Maxipsa Fíka, Rákosníčkův dětský kolotoč nebo pohádkový les.

Výstava také představuje výtvarné návrhy originálních kreseb, ilustrací a loutek zástupců proslulé české školy animace, do které patřili například Jiří Trnka, Břetislav Pojar či Jan Švankmajer, i tvorbu jejich pokračovatelů. Ta je zastoupena plejádou významných českých scenáristů, výtvarníků a režisérů z oblasti televizní animované tvorby – Zdeňkem Milerem, Radkem Pilařem, Václavem Čtvrtkem, Zdeňkem Smetanou, Adolfem Bornem nebo Vladimírem Jiránkem.

Kluk s očima jako hvězdy
Duchovním otcem Večerníčku byl dramaturg, surrealistický básník a malíř Milan Nápravník, který stál i u zrodu večerního cyklu pohádek Stříbrné zrcátko, inspirovaného rozhlasovým pořadem Hajaja. Kluka s očima jako hvězdy a s čepičkou na hlavě, který sedí na houpacím koníkovi, v autíčku nebo na cirkusové jednokolce, nakreslil v roce 1965 výtvarník Radek Pilař. Jeho postavičku režíroval Václav Bedřich, zatímco animace se ujal Antonín Bureš, mimochodem dědeček herce Marka Vašuta. Hudbu ke znělce složil skladatel Ladislav Simon. Hlas Večerníčkovi propůjčil tehdy pětiletý Michal Citavý.

Vůbec první pohádka s Večerníčkem se jmenovala Kluk a kometa, což byl příběh o večerním setkání chlapce Petra s rozpustilou kometou, která se rozhodne pořídit si nový účes. Vysílala se 2. ledna 1965 a vyprávěla ji Štěpánka Haničincová. Kometě propůjčila svůj hlas Jiřina Bohdalová.

První pohádka, které předcházela znělka s Večerníčkem, se jmenovala O televizním strašidýlku. Vysílala se v září 1965. Režíroval ji opět Václav Bedřich. Šlo o kombinaci kreslené animace a fotografií, kdy se na zadní projekci už natočeného filmu v předním plánu animovaly fotografie malého kluka.

Nejoblíbenější večerníčky
Za padesát let vzniklo více než tři sta sedmdesát cyklů pohádek na dobrou noc. Z výsledků divácké ankety, kterou Česká televize uspořádala k šedesátému výročí televizního vysílání a do které se zapojilo přes sto tisíc hlasujících, vzešlo pořadí padesáti nejoblíbenějších večerníčků.

Vůbec nejoblíbenějším se stal poněkud agitačně pojatý seriál Krkonošská pohádka, natočený v roce 1974, v němž záporná postava nese symbolicky německé jméno, na pořádek dohlíží bdělá sojka a vše moudře řeší Krakonoš, který sice odpudivého Trautenberka vždy potrestá, následky ale vesměs nesou Kuba, Anče a hajný, kteří musejí spoušť po Krakonošově zákroku uklízet.

Na druhém místě se umístil o rok mladší příběh O Krtkovi a třetí příčku obsadili Bob a Bobek – králíci z klobouku z roku 1979. Čtvrté byly stejně staré příběhy o dvou kutilech – Patovi a Matovi. 

Večerníčky v průběhu dekád
Šedesátá léta 20. století: Pohádky ovčí babičky, O loupežníku Rumcajsovi, O vodníku Česílkovi, Pohádky z mechu a kapradí.
Sedmdesátá léta 20. století: Říkání o víle Amálce, Maxipes Fík, Rákosníček, O makové panence a motýlu Emanuelovi, Pat a Mat, Bob a Bobek.
Osmdesátá léta 20. století: Mach a Šebestová, Káťa a Škubánek, Příběhy včelích medvídků, Kosí bratři, O chytré kmotře lišce, O zvířátkách pana Krbce.
Devadesátá léta 20. století: Bubáci a hastrmani, Broučci, Pučálkovic Amina, Z deníku žáka 3. B aneb Edudant a Francimor.
První desetiletí 21. století: Krysáci, O Kanafáskovi, Gogo a Figi, Jak to chodí u hrochů, Berta a UFO, Méďové, Chaloupka na vršku, Žížaláci, Vydrýsek.
Dvacátá léta 21. století: Králík Fiala, Tarbíci, Nejmenší slon na světě, Vynálezce Alva, Gorilí povídání.

Otevírací doba:
Valdštejnská jízdárna: úterý až neděle od 9 do19 hodin.
Museum Kampa: pondělí až neděle od 10 do 18 hodin.

Další informace: www.decko.cz/vecernicek  Odkaz na externí stránky,  www.ngprague.cz  Odkaz na externí stránky,  www.museumkampa.cz  Odkaz na externí stránky
Školáci i předškoláci z Prahy 1 vyrazili zdarma na Večerníčkovu výstavu

Školáci i předškoláci z Prahy 1 vyrazili zdarma na Večerníčkovu výstavu

Školáci i předškoláci z Prahy 1 vyrazili zdarma na Večerníčkovu výstavu

FOTO (C) http://www.petrnasic.eu/

KOMPLETNÍ SADU fotografií Petra Našice
z návštěvy školáků Prahy 1 na výstavě "Večerníček slaví 50. narozeniny"
si můžete stáhnout na památku do svého PC jako soubor ZIP o velikosti 16 MB
>>> Z D E <<<

POZOR! NOVOU SADU FOTOGRAFIÍ Miroslava Kaufmana
z návštěvy školáků Prahy 1 na výstavě "Večerníček slaví 50. narozeniny"
si můžete stáhnout na památku do svého PC jako soubor ZIP o velikosti 60 MB
>>> Z D E <<<

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37