Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Hrdinství našich letců mapuje nová kniha
15-9-2015

Hrdinství našich letců mapuje nová kniha

„Na křídlech za lva“ – tak se jmenuje právě vydaná kniha Jiřího a Ondřeje Soukupových, věnovaná československým letcům, kteří bojovali ve slavné Bitvě o Británii. Bojovali ale většinou už předtím ve Francii a poté po celou druhou světovou válku a patřili k tomu nejlepšímu, co Československo nabídlo světovému boji za svobodu a demokracii. A proto se jim také komunisté, v drtivé většině to nejhorší z našeho národa, po puči v roce 1948 tak mstili.

„Sešli jsme se zde na pietním místě na Klárově, které je věnované našim hrdinům – letcům, kteří bojovali za svobodu Velké Británie, Evropy i Československa. Kteří umírali daleko od své vlasti, aby pro ni vybojovali svobodu. A jsem opravdu velmi rád, že jsme právě na tomto místě mohli pokřtít krásnou knihu, která vzdává hold těmto hrdinům a která tak činí způsobem, který by měl oslovit i současnou mladou generaci,“ prohlásil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který se křtu ilustrované knihy „Na křídlech za lva“ zúčastnil.

Další zúčastnění, mezi kterými byli například plukovník Pavel Vranský, za 2. světové války pilot a účastník bojů u Tobruku, podplukovník Emil Cigánik z Českého svazu bojovníků za svobodu či bývalý pilot vrtulníku a zástupce náčelníka generálního štábu, brigádní generál Bohuslav Dvořák, připomněli nutnost hovořit – zejména pak ve školách – o minulosti, o roku 1939, o mladých lidech, kteří místo pohodlí tehdy opouštěli vlast, aby za ni pak bojovali a umírali na bojištích po celém světě. Po právu také ocenili náročnou, poctivou a svědomitou práci autorů – otce a syna, Jiřího a Ondřeje Soukupových.

„Děkuji za úžasná slova, která mě ´vyřídila´,“ reagoval upřímně Jiří Soukup, který ocenil piloty i ty, kteří svojí podporou a pomocí umožnili vydání knihy. „Děkuji panu starostovi Lomeckému, který svým osobním finančním darem podpořil naši knihu,“ zdůraznil Jiří Soukup.

Čeští a slovenští piloti se do Velké Británie přesunuli po náročném útěku z protektorátu a po zklamání z kapitulace Francie. Po počáteční nedůvěře Britů dostali možnost bránit ostrovy, jež čelily útokům německého letectva. A vedli si skvěle: jen během několikaměsíční bitvy zničili celkem 56 německých letounů a dalších 20 letounů sestřelili, jak se tehdy uvádělo, pravděpodobně. Sedm čs. pilotů padlo.

Za přímého účastníka Bitvy o Británii je podle britských regulí považován jen ten stíhač, jenž vykonal alespoň jeden operační vzlet v období od 10. 7. 1940 do 31. 10. 1940. To splnilo 88 čs. stíhacích pilotů, působících v rámci dvou vlastních národních, patnácti britských a jedné polské squadrony. Dnes již nikdo z nich nežije.

Pro ty z nich, kteří se po válce vítězně vrátili do vlasti, netrvala radost ze svobody dlouho a po puči v únoru 1948 museli utéct za hranice, popř. čelili šikaně, pronásledování i dlouholetému věznění.

Další informace: www.facebook.com/cilprodnesniden  
Hrdinství našich letců mapuje nová kniha

Hrdinství našich letců mapuje nová kniha

Hrdinství našich letců mapuje nová kniha

FOTO (C) WWW.PETRNASIC.EU

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39