Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Křest knihy "Na křídlech za lva"
7-9-2015

Křest knihy "Na křídlech za lva"

Dovolujeme si Vás pozvat na křest knihy "Na křídlech za lva", který proběhne v úterý 15. září.2015 v Praze 1 v parku na Klárově u pomníku čs.letců RAF "okřídleného lva"! Můžete se těšit na setkání s autory a na spoustu dalších speciálních hostů! Další informace najdete zde https://www.facebook.com/cyborkart/

křest knihy "Na křídlech za lva", který proběhne v úterý 15. září.2015 v Praze 1 v parku na Klárově u pomníku čs.letců RAF "okřídleného lva"

křest knihy "Na křídlech za lva", který proběhne v úterý 15. září.2015 v Praze 1 v parku na Klárově u pomníku čs.letců RAF "okřídleného lva"

Po absolvování nelehkých cest do zahraničního odboje a zklamání z kapitulace Francie, stanuli čs. piloti na britských březích. V novém prostředí dostali možnost zúročit své dosavadní frontové zkušenosti při obraně ostrovů, jež právě čelily vzdušné invazi německé Luftwaffe. Nevedli si vskutku špatně, jak to již ostatně prokázali za bojů ve Francii. V „bitvě“ zničili Luftwaffe celkem 56 letounů, dalších 20 letounů sestřelili pravděpodobně nebo poškodili, při vlastní ztrátě sedmi padlých.

Připomeňme si jen, že za přímého účastníka bitvy o Británii je podle britských regulí považován jen ten stíhač, jenž vykonal aspoň jeden operační vzlet v období ohraničeném datumy 10. 7. 1940 až 31. 10. 1940. Onu reguli splnilo 88 čs. stíhacích pilotů, působících v rámci dvou vlastních národních, 15 britských a jedné polské squadrony. Dnes již nikdo z nich nežije.

Pro ty z nich, kteří se vrátili vítězně do vlasti netrvalo dlouho, než byli po únoru 1948 lapeni do tenat totalitní mašinérie. Jiným se podařilo uniknout z rudé klece a dožít v nejdelším druhém exilu, rozptýleni po světě. S nimi tak odešla do nenávratna jedna z nejslavnějších kapitol národního odboje na západní frontě za 2. světové války.
Zdeněk Hurt

František Fajtl - Na křídlech za lva - portrét