Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
ZŠ Vodičkova uspořádala úspěšný projektový den o Evropě
25-6-2015

ZŠ Vodičkova uspořádala úspěšný projektový den o Evropě

Přes řadu starostí a problémů, o kterých zejména v poslední době slyšíme ze všech stran, je Evropa krásný kontinent, který naší zemi i každému z nás dává nemálo příležitostí, zejména pak našim dětem. A na ty se zaměřil speciální workshopový den s názvem „Evropa hrou“, uspořádaný po celý čtvrtek ZŠ Vodičkova ve spolupráci s Domem zahraniční spolupráce, příspěvkovou organizací Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

„Základní škola ve Vodičkově ulici se přihlásila do soutěže vyhlášené Domem zahraniční spolupráce s celodenním projektem o Evropě a díky jeho kvalitě se stala pražským vítězem. Zařadila se tak mezi čtrnáct institucí z celé republiky – mateřských, základních a středních škol, domů dětí a mládeže a neziskových organizací pracujících s dětmi,“ vysvětlila radní pro školství a občanskou společnost Prahy 1 Eva Špačková, která se vydařené akce, zábavnou formou představující jednotlivé státy EU, zúčastnila.

Spolu s ní programy v jednotlivých třídách druhého stupně, které si vždy vybraly jednu či dvě země z Evropské unie a o nich pak připravily kompletní prezentaci, zhlédlo i množství zájemců z řad občanů Prahy 1 či zástupců různých institucí. Základem projektů jednotlivých tříd pak byl program zaměřený na děti z prvního stupně a přípravné třídy, a to samozřejmě včetně dětí s handicapem. Projekt „Evropa hrou“ se ale promítl i do bohaté různojazyčné výzdoby na chodbách po celé škole. Jak bylo tedy vidět, děti i paní učitelky a páni učitelé si s přípravou dali opravdu velkou práci.

A jaké země si děti vybraly? Velkou Británii, Českou republiku, Rakousko, Lucembursko, Dánsko, Švédsko, Německo, Slovensko, Španělsko, Nizozemsko, Finsko a Itálii.
Jaký je úřední jazyk? Jaké jsou nejvyšší hory, sousední státy, oblíbené sporty, přírodní památky nebo třeba nejznámější výrobky? Tyto a další otázky a odpovědi se objevovaly například na speciálních nástěnkách, v názorných hravých ukázkách či při promítání na dataprojektoru.

Z mnoha tříd to ale také vonělo, protože nejen láska, ale i poznání prochází žaludkem, a tak když děti z druhé třídy přišly mezi sedmáky, čekal na ně perfektně připravený program, ale mohly si rovněž ochutnat velmi dobré halušky, kvůli kterým si jejich autorka obětavě přivstala už ve čtyři hodiny ráno, aby je přinesla ještě teplé.

V jiné třídě s prezentací Dánska a Lucemburska návštěvníci obdrželi mimo jiné cukrovou vatu a k ní porci Andersenových pohádek. A protože Lucembursko je bohatá země, důležitou roli v soutěžích, jež si šesťáci nachystali pro děti z přípravné třídy, hrály peníze a porozumění jim.

Kompletní dojmy jsme si odnesli i o Španělsku a určitě i prvňáčci, pro které byl hlavně program určen. Povídali si o hlavním městě, o sympatickém mladém králi, o tom, jak se španělsky řekne „Dobrý den“ a kde tato země leží. Mohli si také ochutnat voňavé dobroty, rodičům domů odnést recepty a vyzkoušet si i legendární tanec flamenco.

Velká Británie se zase představila mimo jiné prostřednictvím skotského kiltu, omalovánek s britskou vlajkou a úžasných dortů a sušenek, které bylo možné zapít pravým anglickým čajem. Ve třídě s Rakouskem to pro změnu vonělo jablečným závinem a sacher dortem, a to vše za doprovodu Mozartovy hudby.

A tak by se dalo pokračovat ještě dlouho. Omlouváme se tedy dalším šikovným dětem, o kterých se nezmiňujeme a které si spolu s ostatními zaslouží velkou pochvalu za snahu i skvělý výsledek.

„Děti i jejich pedagogové odvedli velký kus práce. Na programech v jednotlivých třídách navíc bylo poznat, jak si organizátoři dali záležet na volbě různých metod, jak zohledňovali věk, práci s integrovanými dětmi s handicapem a podobně. Prostě dobrá práce,“ ocenila Eva Špačková.

Průběh projektu „Evropa hrou“ ocenili i přítomní zástupci organizace Dům zahraniční spolupráce, která na jeho organizaci finančně přispěla a navíc během dne uspořádala bezplatný seminář. Jak nám prozradili, cílem soutěže, v níž ZŠ Vodičkova uspěla, je zapojit školy a další instituce do mezinárodního programu Erasmus +, jenž byl představen i během zmíněného semináře a který se zaměřuje mimo jiné na mezinárodní výměny žáků a studentů a zahraniční vzdělávání učitelů.

Více informací o programu Erasmus + naleznete na www.naerasmusplus.cz  Odkaz na externí stránky

Další informace: www.zsvodickova.cz  Odkaz na externí stránky
ZŠ Vodičkova uspořádala úspěšný projektový den o Evropě

ZŠ Vodičkova uspořádala úspěšný projektový den o Evropě

FOTO (C) WWW.PETRNASIC.EU

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35