Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Filmový TRHák 2015
24-6-2015

Filmový TRHák 2015

Už je to tak! Mezinárodnímu filmovému festivalu v Karlových Varech vyrostl více než zdatný konkurent, který už navíc v mnoha ohledech západočeskou přehlídku více či méně depresivních filmů překonal. Je totiž kratší, nevadí mu, když prší, prší a prší, protože své fanoušky nenahání do stanových táborů, a dorazivší filmové hvězdy se nemusejí po příletu na Ruzyň ještě trmácet někam do příhraničních lázní. Ano, řeč je o Filmovém TRHáku a týmu z Brány jazyků, který ho připravuje.

Je středa 24. června, elegantní prostory Francouzského institutu jsou vyzdobené nedávno dokončenými plakáty a zaplněný sál Kina 35 se skvěle baví. Filmová přehlídka žákovských filmů, doplněná tradičním učitelským opusem, je v plném proudu. Potlesk a smích průběžně doprovázejí každý ze soutěžních filmů. A je také evidentní, že za každým filmem stojí dlouhé hodiny práce a nasazení. Klobouk dolů!

„Jsem velmi rád, že akce, která před několika lety vznikla díky panu učiteli Haasovi v Mikulandské, kde jsme dříve sídlili, stále funguje a že doslova chytla všechny děti osmých a devátých tříd, tedy i ty, které původně navštěvovaly matematicky zaměřenou ZŠ Uhelný trh, s níž se jazykově zaměřená ZŠ Brána jazyků sloučila. Na Filmovém TRHáku je krásně a názorně vidět, že fungujeme jako jedna škola,“ prohlásil spokojený ředitel školy Petr Tlustý a sál – zaplněný současnými i bývalými žáky, učiteli, přáteli školy a pozvanými hosty – by s ním určitě vřele souhlasil.

Diváci filmové přehlídky se nejen výborně bavili, ale měli také důležitý úkol: svým hlasováním v průběhu přestávky rozhodli o rozdělení některých filmových cen s výmluvným názvem Filmová bomba 2015. 

„Gratuluji týmu, který Filmový TRHák zorganizoval, a gratuluji vítězům jednotlivých kategorií i všem ostatním zúčastněným filmařům. Všichni mají obrovský podíl na tom, že se diváci skvěle bavili,“ ocenil organizační tým i mladé umělce starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který se znovu po roce objevil v jedné z rolí v rámci učitelského filmu. 

Přehlídky i následného slavnostního předání cen se zúčastnila radní Prahy 1 pro oblast školství Eva Špačková. „ZŠ Brána jazyků si zaslouží velké poděkování za vedení a motivaci dětí, za atmosféru, kterou jim pedagogové vytvářejí, i za inspiraci a zdravé nadšení, které v nich probouzejí,“ řekla paní radní.

Slova představitelů radnice s radostí doplnila organizátorka večera, učitelka Eva Lukášová. „Letošní matematická třída 9. C byla doslova ´studnicí nápadů´: například Kryštof Banat přišel s myšlenkou na vzhled i název udělované ceny, Antonín Liška zase překvapil všechny střihačským nasazením. Dnes jsme tu viděli dojetí oceněné Sofie Rahmanové z 9. B, která přesvědčila několikavteřinovou filmovou etudou… A tak bych mohla pokračovat od žáka k žákovi,“ vyjmenovala Eva Lukášová.   

Druhý z organizátorů slavnostního večera ve Francouzském institutu, kterým byl učitel Roman Elner, si vzal na starost poděkování těm, kteří přispěli ke zdárnému průběhu Filmového TRHáku. „Bez zájmu žáků a nápomoci kolegyň a kolegů, stejně jako bez vstřícné podpory ze strany zřizovatele školy, by tato filmová akce nebyla,“ zdůraznil a začal vypočítávat: „Učitelé Roman Hlávka a Zdeňka Klímová pomáhali vydatně vstupujícím divákům, třídní devátých ročníků Diana Dvořáková, Jana Svobodová a Petra Ročková – stejně jako paní radní Špačková – pomohly s předáváním cen, bývalá žákyně Zuzana-Markéta Macková vytvořila učitelský film, pan starosta Lomecký neváhal s účastí na natáčení a jen díky loňskému Veletrhu sociálních služeb MČ Praha 1 jsem měl možnost oslovit moderátora Alexandra Hemalu, který nám namluvil úvodní komentáře k žákovským filmům.“ 

Zatímco známá facebooková Jágrova „hokejová rodina“ je jen virtuální, zaplněné Kino 35 ve Štěpánské ulici podle něj ukázalo zcela reálnou „filmovou rodinu“ a školní společenství. 

„Původní Filmový večer získal loňským uspořádáním v kinosále Francouzského institutu atraktivnější rozměr. Názvem Filmový TRHák odkazujeme k sídlu na Uhelném trhu i na kvalitu promítaných filmů. Jedná se o poslední školní akci před rozdáním vysvědčení, proto se snažíme, aby hlavní aktéři, žáci 8. a především 9. tříd, kteří se za několik hodin rozloučí s jednou etapou života, odcházeli s příjemnými vzpomínkami,“ dodal na závěr poslední z organizátorů, učitel Roman Haas.

Filmový TRHhák by nevznikl bez finanční a organizační pomoci Městské části Praha 1 a obou školních sdružení: Klubu přátel školy (KPŠ) a Sdružení rodičů a přátel školy (SRPŠ).

Filmová bomba 2015 – vítězové jednotlivých filmových kategorií
Plakát: Natálie Hallerová, Výtah (8. B)
Kamera: Natálie Nováková, Uhelné jaro – dokument (9. A)
Střih: Kryštof Čermák, Pěkně děkujem (9. B)
Scénář: Koblížkova pomsta (9. C)
Herečka ve vedlejší roli: Barbora Šírová, Chvilka poezie (9. C)
Herečka v hlavní roli: Sofie Rahmanová, Pěkně děkujem (9. B)
Herec ve vedlejší roli: Patrik Tůma, Pěkně děkujem (9. B)
Herec v hlavní roli: Erik Randýsek, Koblížkova pomsta (9. C)
Síň slávy: Natálie Nováková (9. A)
Snímek večera: Pěkně děkujem (9. B)
Filmový trhák 2015

Filmový trhák 2015

Filmový trhák 2015

FOTO (C) http://www.petrnasic.eu/

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55