Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Praha 1 testuje úsporné a moderní solární odpadkové koše
18-6-2015

Praha 1 testuje úsporné a moderní solární odpadkové koše

V Melantrichově a Charvátově ulici a také na Kampě – v ulicích Říční a U Sovových mlýnů – je možné využívat nové solární odpadkové koše BigBelly, napájené solárním panelem a vybavené lisem, díky kterému není nutné odvážet odpad tak často jako u dosavadních běžných košů. Koše BigBelly byly rozmístěny v neděli 14. června během závěrečného dne jarního úklidu komunikací a doplnily tak zatím jediný exemplář u budovy radnice.

„Koše BigBelly mají vlastní napájení formou solárního panelu a je v nich zabudován lis spolu s komunikační jednotkou. Ta prostřednictvím SIM karty přenáší online informace o zaplněnosti košů a o situaci ve svozu odpadu,“ vysvětlil zástupce starosty Prahy 1 pro dopravu, informatiku a úklid Richard Bureš a dodal: „Mezi nesporné výhody těchto košů patří především redukce svozu odpadu a nákladů s tím spojených, omezení nepříjemného zápachu a větší čistota v okolí košů.“

BigBelly je odpadkový koš, který je ve světě již běžně používán a je vyhledáván zejména pro svoji vysokou funkčnost. Tyto koše jsou vhodné zejména do zatížených oblastí, jako jsou pěší a turistické zóny, vlaková a autobusová nádraží či parky. Na území Městské části Praha 1 jsou solární odpadkové koše díky iniciativě Richarda Bureše testovány po jednom v ulicích Charvátově, Říční a U Sovových mlýnů, čtyři koše lze využívat v Melantrichově ulici a jeden před budovou radnice ve Vodičkově ulici.

„Úmyslně jsme je umístili do odlišných oblastí: před úřad, do turisticky vytížené historické ulice, do parku a do obytné zóny v blízkosti obchodního centra, abychom shromáždili potřebné informace a abychom také samozřejmě získali reakce občanů. Vše pak vyhodnotíme a v případě úspěšného otestování se budeme snažit o postupné rozšiřování počtu solárních odpadkových košů,“ prohlásil Richard Bureš, podle kterého dosavadní měsíční testování solárního koše před radnicí dopadlo velmi dobře. Jeho okolí je výrazně čistší a koš je vyvážen průměrně jednou za deset dní, zatímco jeho standardního předchůdce bylo nutné vysypávat až dvakrát denně.

„Úspora je tedy v tomto případě jasná a já věřím, že se solární koše osvědčí i na dalších místech a že nejen ušetří finanční prostředky, ale také zkultivují své okolí a výrazně přispějí k čistotě našich ulic,“ okomentoval zástupce starosty Prahy 1 Richard Bureš, který si první koš, stojící před radnicí, pronajal jako soukromá osoba, aby tak podle svých slov celý projekt a rozhodování o něm přenesl „z kanceláří do reálného provozu a do ulic“.
Praha 1 testuje úsporné a moderní solární odpadkové koše

Praha 1 testuje úsporné a moderní solární odpadkové koše

Praha 1 testuje úsporné a moderní solární odpadkové koše

FOTO (C) WWW.PETRNASIC.EU

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13