Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
"No nedivte se, prosím vás – v takový krásný společnosti"
16-6-2015

"No nedivte se, prosím vás – v takový krásný společnosti"

V úterý odpoledne se v Redutě sešla skutečně dobrá společnost: na jedné straně aktivní a dobrou společnost vyhledávající senioři z Prahy 1, na straně druhé ti, bez nichž se taková správná sešlost neobejde – herečka a spisovatelka Ivanka Devátá, hudebník Jiří Stivín a moderátor Alexander Hemala. Speciálním hostem a hostitelem v jedné osobě pak byl starosta první městské části Oldřich Lomecký.

„Tato setkání v Redutě mají už delší tradici. Jsou to především příjemně strávená odpoledne s vyprávěním úsměvných historek ze života zajímavých osobností, která ale slouží i k tomu, že se občané mohou zeptat na problémy, které je trápí,“ popsal starosta Oldřich Lomecký.

Velký podíl na příjemné zábavě měl hned od počátku Alexander – všemi oslovovaný Saša – Hemala. „Vždy to tady je se seniory z Prahy 1 příjemné, protože sem chodí lidé duchem mladí. A když přijdou i zajímaví hosté, tak nám čas určený na besedu ani nestačí,“ řekl bývalý dlouholetý televizní moderátor a hlasatel, který na obrazovce strávil úctyhodných dvaatřicet let.

O to, že se „jen“ nepovídalo, se zasloužil Jiří Stivín, který fascinovaným divákům názorně předvedl, proč je uctívaným hudebníkem s rozsáhlou diskografií. A my jen dodejme, že také sympatickým člověkem. Ale to platí o všech úterních účinkujících.

Jiří Stivín se ale i rozpovídal: například o své mamince Evě Svobodové, která byla skvělou představitelkou tzv. malých rolí, například nezapomenutelné tety z komedie Drahé tety a já. Vyprávěl i o tom, že je původním vzděláním filmař, konkrétně kameraman, a hudbu načerpával jako samouk. Ještě před FAMU ale pracoval jako rekvizitář a nejraději vzpomíná, jak působil při natáčení filmu Vyšší princip. Na vysoké škole pak například natočil dokument o Janu Werichovi.

„Jiří Stivín patří mezi muzikanty, které je skvělé slyšet i vidět,“ glosoval výstižně Alexander Hemala.

Vypravěčský talent potvrdila herečka a spisovatelka Ivanka Devátá, nositelka Ceny Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu, která po odchodu do divadelního důchodu dosáhla velkého úspěchu s knihami, v nichž zachycuje svůj divadelní i soukromý život. A o těchto svých životech se rozpovídala i v Redutě a stejně jako Jiří Stivín připomněla svoji maminku, která ji nepřestala „vychovávat“, ani když jí bylo devadesát a dcera už měla křížků sedm.

Na závěr si dovolíme vysvětlit, proč má tento článek právě takový titulek. To si autor těchto řádků vzpomněl při setkání v Redutě na krásné závěrečné verše z písně Kamarádi Jiřího Suchého:

A zatím kolem běžel čas
A mně unikly souvislosti
No nedivte se prosím vás
V takový krásný společnosti.
No nedivte se, prosím vás – v takový krásný společnosti
No nedivte se, prosím vás – v takový krásný společnosti

No nedivte se, prosím vás – v takový krásný společnosti

No nedivte se, prosím vás – v takový krásný společnosti

FOTO (C) Petr Našic  a   Jaroslav Tatek

Všechny fotografie Jaroslava Tatka ze Setkání s osobností v Redutě
si můžete stáhnout na památku do svého PC jako soubor ZIP o velikosti 45 MB
>>> Z D E <<<
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53