Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Francouzské děti jsou na návštěvě Prahy 1
7-4-2015

Francouzské děti jsou na návštěvě Prahy 1

Základní škola Brána jazyků zažívá v těchto týdnech čilý „cizinecký“ ruch a jedna návštěva zahraničních kamarádů z partnerské školy střídá druhou. Celý povelikonoční týden tak v Praze tráví žáci Collège Claude Debussy ze Saint-Germain-en-Laye u Paříže.

„Vzhledem k dlouholetým partnerským vztahům mezi školami a představiteli Prahy 1 a města Saint-Germain-en Laye snad mohu k úvodnímu oslovení přidat dovětek – vážení čeští a francouzští přátelé,“ prohlásil mimo jiné starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který francouzské hosty a přátele i jejich české hostitele přivítal v úterý na Staroměstské radnici. Ve svém vystoupení připomněl historické osoby i události spojující obě města, Českou republiku i Francii, zejména pak osobu Karla IV. a Saint-Germainskou dohodu uzavřenou v září roku 1919, jež kromě jiného řešila rozpad Rakousko-Uherska a vznik jeho nástupnických států. Vyzdvihl také fakt, že tradice výměnných pobytů mezi školami obou měst sahá až do šedesátých let minulého století.

Oldřich Lomecký při té příležitosti rovněž předal Medaili MŠMT 1. stupně paní učitelce Mariettě Šťastné, která působí v ZŠ Brána jazyků, kam přešla při sloučení se ZŠ Uhelný trh. Medaili paní učitelce udělil ministr školství při příležitosti Dne učitelů, a to za dlouholetou vynikající práci. Paní Marietta Šťastná byla navíc před rokem uvedena do pedagogické Síně slávy MČ Praha 1. Ve školství působí s přestávkami už od šedesátých let.

Žáci z Collège Claude Debussy ze Saint-Germain-en-Laye mají v Praze naplánovaný bohatý program: kromě pražských památek a Slovanské epopeje je čekají výlety do Terezína a do Nelahozevsi, kde kromě zámku navštíví i památník Antonína Dvořáka. Ubytováni jsou v rodinách žáků ZŠ Brána jazyků, kteří Francii navštívili v říjnu minulého roku.
Francouzské děti jsou na návštěvě Prahy 1

Francouzské děti jsou na návštěvě Prahy 1

FOTO (C) http://www.petrnasic.eu/

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13