Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Bude mít bývalý kostel sv. Michala důstojné využití?
25-2-2015

Bude mít bývalý kostel sv. Michala důstojné využití?

Z ostudy chlouba – i tak by se dala popsat změna, která možná po dlouhých letech čeká bývalý kostel svatého Michala v Michalské ulici. Po náročném jednání se totiž vedení radnice Prahy 1 podařilo přesvědčit jeho majitele k vypracování takového projektu rekonstrukce a následného využití, který je důstojný pro tuto stavbu.

Původně románský, později goticky a nakonec barokně přestavěný kostel byl vždy velmi významnou stavbou. V době josefínských reforem byl ale spolu s přilehlým klášterem servitů zrušen.
Během komunismu sloužil léta jako skladiště. Od první poloviny devadesátých let byly v kostele, v němž kázal Jan Hus a v němž jsou uloženy ostatky rektorů pražské univerzity, provozovány značně kontroverzní diskotéky i „noční kabaret pro pány“.

„Kostel se po roce 1993, kdy byl odsvěcen a z rozhodnutí tehdejšího vedení hlavního města prodán v dražbě, stal velkým problémem,“ vysvětlil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký s tím, že rakouský majitel a zároveň investor vypracoval po řadě předchozích plánů nedávno projekt, z něhož pramenily oprávněné obavy, že v Michalské ulici vznikne obdobný problém jako v ulici Ve Smečkách.

Městská část Praha 1 se proto v dlouhých a komplikovaných jednáních snažila majitele objektu přimět ke změnám. „Jsem rád, že jsme se dopracovali do situace, kdy investor změnil architekta i projektanta a výsledkem je projekt, který počítá s citlivou rekonstrukcí a dalším důstojným využitím,“ prohlásil Oldřich Lomecký, který vyzdvihl dohodu o oddělení krypty od objektu bývalého kostela, v níž budou důstojně spočívat ostatky rektorů. „Nenarušení piety místa pro nás bylo důležitou podmínkou,“ dodal starosta Prahy 1.

Přestože je Praha 1 vázána rozhodnutími samosprávy a státní správy z počátku devadesátých let, nakonec se jí podařilo vytěžit z minima maximum a drobné výhrady k novému projektu bude podle starosty možné vyřešit v rámci stavebního řízení. Poté by už měla být zahájena rekonstrukce, po níž by měly v bývalém kostele vzniknout menší nákupní galerie, konferenční a koncertní sál.
Bude mít bývalý kostel sv. Michala důstojné využití?

Bude mít bývalý kostel sv. Michala důstojné využití?

FOTO (C) http://www.petrnasic.eu/

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14