Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Okřídlený lev na Klárově s námi oslavil svobodu
17-11-2014

Okřídlený lev na Klárově s námi oslavil svobodu

Památník na počest našich letců, kteří se proslavili v bitvě o Velkou Británii a přispěli k celkovému vítězství spojeneckých sil ve 2. světové válce, se stal 17. listopadu svědkem důstojného pietního shromáždění. Navíc při té příležitosti získal nové osvětlení. Shromáždili se u něj občané i významné osobnosti, aby společně poděkovali za svobodu a aby podpořili zachování památníku.

Městskou část Praha 1 na setkání reprezentovali starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký a jeho první zástupce Daniel Hodek, kteří jménem naší městské části položili k památníku věnec.

„17. června jsme se zde sešli, abychom odhalili památník hrdinům druhé světové války – českým letcům bojujícím v britském Královském letectvu. Mladým lidem, kteří bojovali a umírali za svobodu naší země, za svobodu Velké Británie i celé Evropy. Dnes – 17. listopadu – se zde scházíme, abychom nejen slavnostně rozsvítili tento památník, ale abychom především uctili památku těch, kteří v různých obdobích našich dějin bojovali za svobodu a demokratický charakter naší země,“ řekl ve svém projevu mimo jiné starosta Oldřich Lomecký a dodal: „Jsme tu proto, abychom jim poděkovali a ujistili je i sebe, že ne všichni v České republice mají krátkou paměť. Že ne všichni zapomněli, v jakých podmínkách sváděli vojáci, stateční civilisté, političtí vězni, disidenti a studenti svůj boj. Věřím ale, že tu jsme i proto, abychom se posílili. Navzájem i od těch, jimž vděčíme za svobodu a demokracii. Abychom nabrali sil v boji proti úpadku české politiky i proti skepsi a lhostejnosti, které vyvolává. Proti sprostotě, hulvátství a záštiplné malosti. Proti nehoráznému zlehčování boje proti totalitě i proti snižování významu lidí, kteří s ní bojovali. Proti snaze vymazat nám kus naší paměti.“

Pietního aktu se zúčastnil i brigádní generál a letec Bohuslav Dvořák, který poděkoval našemu panu starostovi za to, že pomník stojí tam, kde stojí, a to na velmi důstojném místě. „Je čas, abychom památníky dávali na místa, na kterých se budou setkávat s našimi občany i zahraničními turisty. Myslím, že teď mohu mluvit za celé vzdušné síly a vyjádřit přání, aby tento památník zůstal zde na Klárově,“ řekl generál Dvořák. 

Plukovník Stanislav připomněl trpké osudy letců v padesátých letech. „Jedním z nich byl i armádní generál Karel Janoušek, který zde na Klárově, po návratu z vězení, kde si velmi vytrpěl, až do své smrti žil. I proto je umístění památníku na Klárově velmi symbolické,“ prohlásil pan plukovník.

Památník československým letcům, kteří za druhé světové války působili v Královském letectvu a proslavili se v bitvě o Velkou Británii, tvoří dvoumetrový okřídlený lev, dar britské komunity v Čechách, jež na jeho vytvoření shromáždila tři miliony korun. Jeho autorem je britský sochař Colin Spofforth a do bronzu ho odlila umělecká slévárna v Horní Kalné v Podkrkonoší.

Lev je umístěn na betonovém podstavci pokrytém českou žulou. Kruhový podstavec při pohledu shora vypadá jako znak českého vojenského letectva. Oplátování a nýtování na jeho boku má napodobovat plášť letadla.

O vznik památníku se velmi zasloužil Euan Edworthy, který v Čechách už léta žije. „Můj otec byl v Královském letectvu a často mi vyprávěl příběhy o slavných československých letcích a o jejich odvaze ve druhé světové válce. Když jsem před lety přijel do České republiky, jedna z prvních věcí byla, že jsem toužil vybudovat památník těmto statečným lidem. Je to naše poděkování. Z devadesáti devíti procent se jedná o dar britské komunity, firem i jednotlivců, přispěli ale také čeští občané,“ řekl.

V britském Královském letectvu sloužilo za 2. světové války 2 402 Čechů a Slováků, 493 z nich v bojích zahynulo. Kromě pilotů to byl pozemní personál, další muži působili na administrativních pozicích, jako styční důstojníci u Královského letectva nebo ve výcvikových jednotkách.

Podle historika Ladislava Kudrny z Ústavu pro studium totalitních režimů působili v RAF také letci z řady jiných zemí. Čechoslováci si ale u britského letectva vydobyli vynikající pověst stejně jako polští kolegové. 

Po únoru 1948 se piloti bohužel stali oběťmi komunistického režimu. Přicházeli ze Západu, mnozí z nich měli za manželky Angličanky a dávno před komunistickým pučem dávali najevo nespokojenost s tím, jak fungovala poválečná limitovaná demokracie. 

„Tento památník tady musí zůstat jako pocta těm, kteří vybojovali naši svobodu,“ zdůraznil v pondělí 17. listopadu starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký a pozval všechny přítomné i další zájemce na setkání, které se bude u památníku na Klárově konat 17. června – v den prvního výročí jeho slavnostního odhalení, kterého se zúčastnil i vnuk Winstona Churchilla, britský poslanec Nicholas Soames. „Byli to ti nejlepší z nejlepších,“ poznamenal s úctou na adresu našich letců.
Okřídlený lev na Klárově s námi oslavil svobodu

Okřídlený lev na Klárově s námi oslavil svobodu

Okřídlený lev na Klárově s námi oslavil svobodu

FOTO (C) WWW.PETRNASIC.EU

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21