Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Prof. Hans Kelsen – významný rodák z Prahy 1
29-10-2014

Prof. Hans Kelsen – významný rodák z Prahy 1

Demokracie je forma státu, která se nejméně brání svým protivníkům. Autorem tohoto výroku z roku 1934 byl profesor Hans Kelsen, jeden z nejvýznamnějších právních vědců dvacátého století a spoluautor rakouské spolkové ústavy z roku 1920. Hans Kelsen byl rodákem z Prahy 1 a první část svého dětství strávil v domě, který stál na místě dnešního obchodního domu My Národní/Tesco. Na roh Národní třídy a Spálené ulice se vrátila pamětní deska na jeho počest.

„Pan profesor Hans Kelsen byl jednou z nejvýznamnějších osobností právní vědy dvacátého století a pro Prahu 1 je ctí hlásit se k němu jako ke svému rodákovi,“ řekl starosta Městské části Praha 1 Oldřich Lomecký, který se slavnostního odhalení pamětní desky zúčastnil spolu s rakouským velvyslancem Ferdinandem Trauttmansdorfferem, rakouským spolkovým ministrem spravedlnosti Wolfgangem Brandstetterem a českou ministryní spravedlnosti Helenou Válkovou.

Prof. Dr. Hans Kelsen se narodil 11. října 1881 v pražské německy mluvící židovské rodině, která se brzy přestěhovala do Vídně, kde Kelsen vystudoval.

Hans Kelsen je považován za jednoho z nejvýznamnějších právních vědců 20. století. Je uznáván jako architekt rakouské spolkové ústavy z roku 1920, která je dodnes z podstatné části stále platná. Svým dílem „Ryzí nauka právní“ zásadně ovlivnil vídeňskou školu právního pozitivismu. Byl uznávaným právním teoretikem, právním filozofem a státovědcem. Zabýval se zejména teorií práva, ústavním právem a mezinárodním právem.

V dospělosti se na několik let vrátil do svého rodiště, když musel kvůli nacistům opustit Rakousko i Německo, a v letech 1936 až 1938 vyučoval na pražské právnické fakultě. Před začátkem války odešel do USA, kde se stal profesorem na University of Berkeley v Kalifornii, kde působil až do své smrti 19. dubna 1973.

Více informací o Hansi Kelsenovi naleznete zde: Wikipedia - Hans Kelsen  Odkaz na externí stránky
Prof. Hans Kelsen – významný rodák z Prahy 1

Profesor_Hans_Kelsen_pametni_deska_2014.zip

FOTO (C) http://www.petrnasic.eu/

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25