Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Kafka jako prorok totality? Případ Eduarda Goldstückera - přednáška
18-5-2009

Kafka jako prorok totality? Případ Eduarda Goldstückera - přednáška

Pozvánka Společnosti Franze Kafky na přednášku Veroniky Tückerové 26.5.2009

Společnost Franze Kafky Vás srdečně zve na přednášku Veroniky Tuckerové v úterý 26. května v 17.00 v Sále Společnosti FK Široká 14, Praha 1 (vchod přes Knihkupectví FK) ve volném cyklu k 85. výročí úmrtí Franze Kafky.

Přednáška se zaměří na osobnost diplomata a germanisty Eduarda Goldstückera v širším kontextu recepce Kafky v padesátých a šedesátých letech v Československu a na Západě. Goldstücker se stal hlavní osobností Liblické konference o Kafkovi v roce 1963, a zvláště na Západě byl vnímán jako důležitá osobnost zabývající se Kafkou, dokonce jako určitý symbol.

Jak vykládal Goldstücker, odsouzený v politických procesech v padesátých letech za velezradu, Kafkův Proces? Identifikoval se Goldstücker s Kafkovým fiktivním světem, tak jako mnozí další čtenáři žijící v podmínkách totality? Přednáška bude na základě archivních materialů dokumentovat, jak se Goldstückerovy výklady Kafky měnily v souvislosti s měnícím se politickým prostředím.