Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Český balet oslavil 102. narozeniny
28-3-2014

Český balet oslavil 102. narozeniny

Bývalá tanečnice Markéta Kyliánová se narodila před 102 lety a stala se tak oficiálně a slavnostně nejstarší občankou Městské části Praha 1. Starosta Oldřich Lomecký a Středisko sociálních služeb Praha 1 proto pro ni připravili malou slavnost v DPS Týnská, kde paní Kyliánová, prvorepublikovému obecenstvu známá jako Rita Rita, dnes bydlí.

„Děti, děti, co to tady slavíte?“ tvářila se jakoby překvapeně paní Markéta Kyliánová, když dorazila do společenské místnosti, kde na ni čekali hosté i slavnostní občerstvení.

„Jsme hrdí, že naší občankou, teď už navíc nejstarší – přesněji nejváženější – je paní Kyliánová. Jsem také velmi rád, že je u nás v DPS Týnská spokojená,“ řekl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který přichází paní Kyliánové každoročně pogratulovat.

Markéta Kyliánová se narodila v Przemysli v Haliči, a to 28. března roku 1912. Jen pro zajímavost: byla o měsíc mladší než Nataša Gollová. Její otec byl štábním kapitánem, který byl výjimečný tím, že miloval umění a hudbu zvlášť. Sám také psal vlastní skladby. Proto podporoval talent své dcery, jež už v osmi letech tančila na scéně opavského divadla.

Odbornou taneční průpravu získala u věhlasného Achilla Viscusiho, italského tanečníka a choreografa, který v letech 1901 až 1912 tančil v Národním divadle v Praze a soubor posléze i vedl. Po odchodu z první scény a po skončení války vedl například i balet v Ostravě.

Od konce dvacátých let žila Markéta Kyliánová s rodiči v Praze a absolvovala taneční výuku u Remislava Remislavského a primabaleríny Jelizavety Nikolské. Byla krásná, vznešená a tančila tak, že lidé žasli.

Zářila v kabaretech, ale v roce 1935 byla angažována jako sólistka Velké operety v Praze a tančila například v operetě Franze Lehára Giuditta. V roce 1937 odjela se skupinou Marty Aubrechtové tančit do Holandska, kde okouzlila publikum natolik, že okamžitě získala stálé angažmá, v němž setrvala dva roky. Poté se – už za nacistické okupace – vrátila do Prahy.

V roce 1942 se vdala za právníka Václava Kyliána, který neměl tanec příliš v lásce a nepřál si, aby jeho žena tančila. Markéta Kyliánová proto svoji kariéru ukončila a věnovala se vytoužené rodině. Divadlo a tanec však miluje dodnes, a pokud to lze, navštěvuje je například v doprovodu Heleny Čelišové, ředitelky Střediska sociálních služeb, jejíž dcera je také tanečnicí.

Paní Kyliánové se v roce 1945 narodil syn Jana o dva roky později pak Jiří, bývalý vynikající tanečník, dnes světově uznávaný choreograf.

Vitalitu paní Kyliánové můžete obdivovat i při jejích 100. a 101. narozeninách:

Rita Rita oslavila 100. narozeniny      Rita Rita oslavila 100. narozeniny

Tanečnice Markéta Kyliánová oslavila 101. narozeniny     Tanečnice Markéta Kyliánová oslavila 101. narozeniny
Český balet oslavil 102. narozeniny

Český balet oslavil 102. narozeniny

FOTO (C)  PETR NAŠIC

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25