Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Odborníci přiblížili dětem Den válečných veteránů
11-11-2013

Odborníci přiblížili dětem Den válečných veteránů

Jedenáctý listopadový den je po celém světě slaven jako vzpomínka na hrdinství válečných veteránů. Občanské sdružení Publicum commodum uspořádalo při této příležitosti v Městské knihovně, za podpory Městské části Praha 1, besedu pro děti základních škol.

„Čeští váleční veteráni jsou chloubou našeho národa. Bez nich by zřejmě nevzniklo samostatné Československo, bez nich si by se nám za druhé světové války nevrátila ztracená prestiž a bez nich by se v současnosti už neobešly spojenecké operace v řadě nebezpečných oblastí světa,“ řekl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

„Den válečných veteránů nám připomíná ukončení 1. světové války, kdy 11. listopadu 1918, v 11 hodin, byla Spojenci a Německem podepsána dohoda o příměří,“ vysvětlila předsedkyně Publicum commodum Jaroslava Janderová a doplnila, že symbolem tohoto dne je vlčí mák, který tehdy na válkou zničených polích prakticky jako jediný rostl.
Dodala také, že v České republice si v tento den rovněž připomínáme smrt studenta Jana Opletala, který v roce 1939 podlehl zraněním z protinacistické demonstrace konané 28. října.

Na akci v Městské knihovně vystoupili historikové Pavel Žáček a Eduard Stehlík. Žáček pohovořil zejména o prvních českých veteránech – legionářích z 1. světové války, druhý se pak zaměřil na naše novodobé veterány – účastníky zahraničních misí v Bosně, Iráku, Afghánistánu či Africe.

Vystoupení renomovaných historiků doplnilo promítání dokumentů „Zemři a živ budeš“, o hrdinství našich vojáků na frontách 2. světové války, a „Česká pomoc“, který zase popisoval příspěvek české armády při výcviku afghánských policistů a při zajišťování bezpečnosti v této zemi.

Eduard Stehlík ve svém vystoupení mj. zdůraznil fakt, že si málokdo u nás uvědomuje, že Česká republiky je na základě svých spojeneckých závazků od roku 2001 ve válečném stavu, a to díky válce proti terorismu. Vyzdvihl vysokou prestiž českých vojáků u spojeneckých armád, kteří tak zdařile navazují na skvělou pověst legionářů i Čechů v zahraničních armádách během války proti nacismu a fašismu.

Jaroslava Janderová upozornila na skutečnost, že dnes u nás ještě žije 1 200 veteránů z 2. světové války, kterým se bohužel ze strany státu nedostává vždy náležité péče.

Další informace najdete na www.publicumcommodum.cz   Odkaz na externí stránky
Odborníci přiblížili dětem Den válečných veteránů

Odborníci přiblížili dětem Den válečných veteránů

FOTO (C)  PETR NAŠIC

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20