Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Tragické výročí zahájení holocaustu v Praze
23-10-2013

Tragické výročí zahájení holocaustu v Praze

Občanské sdružení Publicum commodum uspořádalo v Městské knihovně za podpory Městské části Praha 1 vzpomínkové setkání při příležitosti výročí zahájení holocaustu v Praze. Dne 24. listopadu 1941 byl z hlavního města vypraven první transport 342 mladých mužů do Terezína. Z více než 118 tisíc Židů na území Čech a Moravy bylo přes 80 tisíc odvlečeno do koncentráků. Přežilo jich něco přes 10 tisíc.

„Holocaust byl nepředstavitelnou tragédií nejen židovského národa, ale celé světové civilizace. Dodnes žijí jeho pamětníci – oběti i zločinci, dodnes ovlivňuje naše myšlení i mezinárodní politiku. Dodnes se bohužel najdou i taková individua, která smrt milionů nevinných lidí znevažují, bagatelizují a dokonce zpochybňují. Proto jsou aktivity, jako byla ta v Městské knihovně, tak potřebné a důležité,“ řekl starosta Městské části Praha 1 Oldřich Lomecký.

„Bohužel stále existují lidé, kteří popírají holocaust. Naštěstí máme svědectví lidí, zaznamenaná v knihách i muzeích,“ řekl renomovaný historik Pavel Žáček, který na téma setkání v knihovně vystoupil.

Takové svědectví podal v knihovně Rudolf Roubíček, který prošel Terezínem a Osvětimí, kde přišel o své nejbližší. Působivě vyprávěl o svém prvním setkání s perzekucí Židů, když musel jako chlapec opustit plovárnu a kdy se vlastně poprvé dozvěděl, že je židovského původu; i o tom, jak Židé nesměli do kin, divadel, restaurací, až nakonec nesměli o víkendu vůbec vycházet na ulici.
Vyprávěl o hladovění, smrti i štěstí, které při něm stálo a ochránilo ho před jistou cestou do plynové komory.

Škoda jen, že školy tuto příležitost většinou nevyužili, a to přesto, jak chabé jsou velmi často znalosti mladých lidí o české historii.

„Dnes si nedovedeme představit, jak bylo možné hrůzy koncentračních táborů přežít. Však také stále existuje mnoho lidí, kteří o tom, čím museli projít, nejsou schopni vyprávět. Stejně jako oběti komunistických lágrů, které byly nuceny strávit dlouhá léta na samotkách,“ řekla Jaroslava Janderová, předsedkyně občanského sdružení Publicum commodum.

Na závěr akce byl promítnut film Alfréda Radoka Daleká cesta, který byl sám židovského původu a tento film jako vzpomínku na protektorát natočil v roce 1948. Tedy jen pár let před tím, než komunisté odstartovali vlastní pronásledování Židů.

Více informací naleznete na www.holocaust.cz  Odkaz na externí stránky , na stránkách Židovského muzea v Praze  Odkaz na externí stránky a na serveru Wikipedia  Odkaz na externí stránky
Podrobnosti o činnosti občanského sdružení Publicum Commodum naleznete zde http://www.publicumcommodum.cz  Odkaz na externí stránky
Tragické výročí zahájení holocaustu v Praze

Tragické výročí zahájení holocaustu v Praze

FOTO (C)  PETR NAŠIC

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20