Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Šance – projekt pro lidi z nejtemnějších koutů
2-10-2013

Šance – projekt pro lidi z nejtemnějších koutů

Projekt Šance je první preventivní a humanitární program pro komerčně sexuálně zneužívané děti a mládež, kteří žijí v zapomenutí, na ulici... v České republice.

László Sümegh, který s projektem v polovině devadesátých let přišel, věděl, že chce pomáhat. Věděl o mladých lidech, kteří žijí na ulici, a hledal způsob, jak jim pomoci. Úředníci ho nebrali vážně. V té době bylo na první pohled jasné, že je trochu jiný – dlouhé vlasy, věčně rozevlátý a v hlavě plno plánů. Přestane vás to bavit za čtrnáct dní, za měsíc, říkali mu.

Zmýlili se.

László šel do terénu, kde začal budoucí klienty testovat ze slin na protilátky HIV/AIDS. Začátky byly dost kruté. Jeho budoucí klienti nevěděli, kam ho zařadit. Nic po nich nechtěl, naopak jim něco nosil a poučoval je, že takhle žít nemusejí. Sliboval jim nějaké centrum, kam budou moci přijít, najíst se, vyprat si. Na začátku mu nevěřili, chvíli to trvalo, než ho přijali. Někdy s nimi trávil celé dny i noci na lavičkách, šel za nimi tam, kde byli, a někteří mu dodnes říkají mami nebo tati. To podle toho, koho jim nahrazuje…

Ve středu 2. října se v Obecním domě uskutečnil benefiční koncert pro české děti ulice a László Sümegha, který jim už osmnáct let pomáhá. Záštitu nad koncertem převzal starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký. Naše městská část pomáhá Sümeghově snaze od roku 1998 v rámci streetworkcentra, jež nabízí první pomoc v nouzi.

Další informace naleznete na www.sance.info  Odkaz na externí stránky
Šance – projekt pro lidi z nejtemnějších koutů

Šance – projekt pro lidi z nejtemnějších koutů

FOTO (C)  PETR NAŠIC

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30