Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Svatováclavské duchovní zastavení
27-9-2013

Svatováclavské duchovní zastavení

Skladby Jiřího Ignáce Linka, Adama Michny z Otradovic či Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic rámovaly páteční Svatováclavské duchovní zastavení, které se tradičně koná na Václavském náměstí v předvečer oslav svatého Václava.

„Svatováclavské duchovní zastavení připomíná komorní formou význam, přínos a sílu osobnosti svatého Václava, jehož relikvie vždy zhruba hodinu po ukončení akce na Václavském náměstí opouští Pražský hrad a míří do Staré Boleslavi,“ řekl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který je tradičním hostem akce.

Svatý Václav, jedna z nejvýznamnějších postav českých dějin a patron našeho národa, dával podle slov Oldřicha Lomeckého Čechům po dlouhá staletí pocit síly i národního sebeuvědomění, a to zejména pak v těžkých dobách, kdy bylo lehké propadat skepsi a odevzdanosti.

Spolu se starostou Prahy 1 se pátečního duchovního zastavení zúčastnil i kardinál Dominik Duka. Svatý Václav je podle něj sice zachován jen v historických obrysech, přesto se ale zapsal do paměti českého národa. „Stal se modelem pro ty, kteří usednou na Pražský hrad, aby přistupovali k lidem a společnosti tak, aby se tu všichni cítili jako doma,“ řekl mimo jiné arcibiskup pražský a primas český.
Ocitoval také pasáž z knihy Milana Machovce Česká státnost: „Patrně šlo o postavu ještě mnohem významnější, než autoři kronik o sv. Václavovi říci chtěli a vůbec říci mohli…“

Součástí duchovního zastavení byly také přímluvy za vlast, lidi v nouzi a moudré politické vedení.

Setkání zpestřil příjezd dvou praporů 43. sboru Selské jízdy Jana Žižky z Trocnova na koních. Kardinál Duka jim předal pamětní stuhu.
Svatováclavské duchovní zastavení

Svatováclavské duchovní zastavení 

FOTO (C)  PETR NAŠIC

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38