Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Žáci a studenti se seznámili s osudy „pétépáků“
16-9-2013

Žáci a studenti se seznámili s osudy „pétépáků“

Občanské sdružení Publicum commodum uspořádalo za podpory Městské části Praha 1 další ze svých zdařilých akcí. Jejich cílem je široké veřejnosti, zejména pak mladým a dospívajícím lidem, připomínat přístupnou formou úseky dějin českého národa, které nejsou sice zase tak vzdálené, ale majoritní společnost má tendenci na ně zapomínat. V Městské knihovně na Mariánském náměstí se tentokrát připomínalo výročí založení jednoho z komunistických „vynálezů“ – Pomocných technických praporů (PTP).

„Pomocné technické prapory byly dalším důkazem zrůdnosti komunistického režimu a já jsem velmi rád za tuto akci, která to připomněla. Film Tichá bolest je pak kromě vysoké umělecké kvality názornou a velmi výmluvnou ukázkou nespravedlností, jež deformovaly životy lidí už od dětství,“ řekl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

V rámci akce byl promítán vynikající film Tichá bolest, natočený podle autobiografického scénáře zesnulého Jiřího Křižana. Tato balada o černých baronech, touze po svobodě a vůni slivovice se vrací do padesátých let, poznamenaných lidskými tragédiemi a utrpením. V roce 1990 ji natočil režisér Martin Hollý. Vypráví příběh Janka Kadavého, jehož otec byl v roce 1949 zatčen, odsouzen a popraven jako „třídní nepřítel“. Matka krátce nato zemřela a Jankovi zbyl jen děda.
Děj filmu se odehrává ve dvou časových rovinách: v podobě tragikomických epizod z vojenské služby u pétépáků a v podobě trpkých vzpomínek na dětství, plné ústrků ze strany spolužáků i dospělých. Jediným světlým bodem Jankových vzpomínek je děda. Moudrý a poctivý starý muž, který jej po smrti rodičů v malé valašské vesnici vychoval.

Do PTP byli umísťováni takzvaně politicky nespolehliví občané, kteří touto formou plnili základní vojenskou službu. „Osud pétépáků potkal desítky tisíc lidí, kteří dřeli jako levná pracovní síla v dolech, kamenolomech, ve vojenských lesích, v zemědělství či na stavbách. Neměli ale pokoj ani po návratu do civilu, kdy nemohli pracovat ve svých oborech nebo podle svého přání a často je až do listopadu 1989 pronásledovala Státní bezpečnost,“ vysvětlila předsedkyně o. s. Publicum commodum Jaroslava Janderová.

Podle radní pro oblast školství Prahy 1 Karoliny Polverini je tato forma prezentace historických událostí a souvislostí potřebná a přínosná. „V době, kdy pamětníků ubývá, kdy někteří veřejně činní lidé události komunistického režimu relativizují a kdy i televizní seriály ´vyzobávají´ z té doby hlavně věci úsměvné a nekonfliktní, je důležité prezentovat totalitu tak, aby to oslovovalo mladé lidi a pozitivně ovlivňovalo jejich postoje,“ dodala Karolina Polverini.

Více informací o PTP, které působily od září 1950 do května 1954, naleznete >>> ZDE <<< a  >>> ZDE <<<  . Odkaz na externí stránky
Žáci a studenti se seznámili s osudy „pétépáků“

Žáci a studenti se seznámili s osudy „pétépáků“

Žáci a studenti se seznámili s osudy „pétépáků“ 

FOTO (C)  PETR NAŠIC

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16