Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Zemřel Ilja Hurník
8-9-2013

Zemřel Ilja Hurník

Ve věku úctyhodných devadesáti let zemřel v sobotu skladatel, klavírista a spisovatel Ilja Hurník. Byl autorem rozsáhlého operního, symfonického, komorního a vokálního díla a letos mu bylo uděleno čestné občanství Městské části Praha 1.

Ilja Hurník, významný český hudební skladatel, klavírista, hudební pedagog, dramatik a spisovatel, se narodil 25. listopadu 1922 v Porubě, (dnes Ostrava-Poruba). V roce 1938, po okupaci Sudet, utekl s rodinou do Prahy. V ní žil až do své smrti.

„Pan Hurník byl naším dlouholetým a váženým občanem, proto mu bylo – jako výraz úcty a poděkování – uděleno čestné občanství. Jeho odchod, byť v krásném a požehnaném věku, je velkou ztrátou pro Prahu 1 i celou zemi a její kulturu,“ řekl v reakci starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Ilja Hurník začal skládat už v jedenácti letech. Na počátku své umělecké dráhy byl podporován německy píšící spisovatelkou a básnířkou Marií Stona, na jejímž zámku v Třebovicích ve Slezsku byl častým hostem. Jeho mecenáška mu umožnila vystupování před kulturním publikem, které se scházelo na jejím zámku. Vystudoval Matiční gymnázium v Ostravě.

V Praze ho vyučovali legendární učitelé – klavírista Vilém Kurz, jeho dcera Ilona Štěpánová-Kurzová a skladatel Vítězslav Novák.

Prosadil se jako hudebník, dramatik a také jako spisovatel. Jako pianista vystupoval hodně v zahraničí a zaujal především interpretací Clauda Debussyho a Leoše Janáčka. Hrál zejména spolu s Pavlem Štěpánem, s nímž se zasloužil o renesanci čtyřruční klavírní hry. Nápady do svých skladeb čerpal z lidové slezské intonace, později také z antických a biblických námětů.

Ve spisovatelské oblasti se proslavil svými knihami povídek (Trubači z Jericha, Kapitolské husy), psychologickými příběhy ze světa hudby. Na svá mladší léta vzpomíná v memoárech (Dětství ve Slezsku). Jako dramatik se prosadil v rozhlasových hrách. Působil na pražské konzervatoři a Vysoké škole múzických umění v Bratislavě. Velký ohlas měl jeho osmideskový cyklus Umění poslouchat hudbu, vydaný později i na CD. Skládal také písně pro děti (Zasadím jablůňku).

Jeho synovcem byl herec, hudebník a moderátor Marek Eben.


Poslední rozloučení s Iljou Hurníkem proběhne v úterý 17. září od 15 hodin
v kapitulním chrámu sv. Petra a Pavla na pražském Vyšehradě
O životě a díle Ilji Hurníka najdete více podrobností na Wikipedii >>> ZDE <<< Odkaz na externí stránky

Vzpomínku na udělení čestného občanství 15.dubna letošního roku najdete zde: "Ilja Hurník je čestným občanem Prahy 1"

Ilja Hurník při udílení čestného občanství Prahy 1