Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
O nesplněném snu Karla IV.
22-5-2013

O nesplněném snu Karla IV.

V Jindřišské věži se ve středu v podvečer sešli „dolistky a dolisti“. Že nevíte, co to znamená? DOL (Dunaj – Odra – Labe) – plavební kanál, který by měl na území České republiky propojit tři moře – Černé, Baltické a Severní, je tématem výstavy, již hostí nejvyšší volně stojící zvonice v Praze a která přilákala už zmíněné „dolisty“ – příznivce uvedeného projektu.

„Otázka propojení České republiky a několika moři je velmi dávnou a zabýval se jí už například Karel IV. Serióznější úvahy jsou pak staré o trochu více než tři sta let. Všechny tyto otázky a myšlenky měly a mají jedno společné: využít potenciál naší vodní soustavy k hospodářskému rozvoji země i jednotlivých regionů a míst; k ochraně před povodněmi, k revitalizaci krajiny i jako zdroj energie,“ řekl starosta Městské části Praha 1 Oldřich Lomecký, který byl pozván na setkání příznivců plavebního kanálu, který propagovali například Tomáš Baťa nebo třeba František Nepil.

Projekt DOL je v současnosti největším uvažovaným projektem, neboť jeho plánovaná hodnota je tři sta miliard korun. Kromě stoupenců, nově třeba Miloše Zemana, má i řadu odpůrců, zejména v řadách ochránců přírody, a proto je také jeho realizace zatím otázkou spíše vzdálené budoucnosti.

Výhody projektu zmínil starosta Prahy 1: „Těch výhod je celá řada: propojení Dunaje, Odry a Labe by vedlo bezpochyby k zásadnímu růstu turistiky a ekologičtější lodní dopravy. Strukturálně postižená území by dostala nový impuls. To vše by samozřejmě muselo být budováno za existence přísných ekologických pravidel, protože – ruku na srdce – řada staveb v České republice byla budována tak, že příroda byla spíše zátěží než motivem. I proto je debata o propojení tří řek a moří často zbytečně vyhraněná,“ řekl a dodal: „Budiž tedy tato výstava tím zdravým nakopnutím užitečné diskuse.“
Dunaj – Odra – Labe – plavební kanál

Dunaj – Odra – Labe – plavební kanál

FOTO (C)  PETR NAŠIC

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30