Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Pražané vzpomínali na sv. Jana Nepomuckého
15-5-2013

Pražané vzpomínali na sv. Jana Nepomuckého

Slavnostní mší svatou ve svatovítské katedrále začaly ve středu svatojánské slavnosti Navalis. Po jejím skončení se účastníci vydali v procesí na Karlův most, které zakončila bohoslužba v kostele sv. Františka z Assisi. Večer pak slavnosti vyvrcholily barokním vodním koncertem na hladině Vltavy.

„Čechy daly světu řadu významných osobností. Některé z nich jsou dodnes známé i uctívané po celé Evropě. Jen několik z nich je známo a uctíváno doslova po celém světě. Svatý Jan Nepomucký patří mezi ty poslední, mezi ty nejvýznamnější,“ řekl ve svém slavnostním proslovu před zahájením večerního koncertu starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který nad celou akcí, spolu s kardinálem Dominikem Dukou, převzal záštitu. 

„Jan Nepomucký – patron Čech, Bavorska, všech loďařů, vorařů, lodníků, gondoliérů, vodohospodářů, mlynářů, duchovních, cti, zpovědního tajemství i mostů – už řadu staletí plní funkci našeho velvyslance, a nepotřebuje k tomu žádnou ambasádu. Sochy na mostech po celé Evropě – a je jich více než třicet tisíc (!) – jsou nejlepšími a nejúčinnějšími velvyslanectvími země, jejíž král Václav IV., jenž bohužel ani zdaleka nedosáhl velikosti svého otce, měl na rukou právě Nepomuckého krev,“ dodal Oldřich Lomecký.

Slavnostní mši celebroval v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha pražský arcibiskup a český primas, kardinál Dominik Duka OP. Poté se účastníci za zpěvu litanií ke sv. Janu Nepomuckému odebrali Svatojánským procesím na Karlův most. Modlitbu u sochy sv. Jana Nepomuckého vedl generální vikář pražské arcidiecéze Michael Slavík. Četly se při ní úryvky ze stížnosti arcibiskupa Jana z Jenštejna papeži Bonifácovi IX. Pouť byla ukončena bohoslužbou v kostele sv. Františka z Assisi.

Stejně jako v loňském roce se při příchodu procesí na Karlův most uskutečnila regata dračích lodí o „Pohár sv. Jana Nepomuckého“, kterou odstartoval kardinál Dominik Duka. Regata se jela mezi Mánesovým a Karlovým mostem do míst, kam byl před staletími Nepomucký svržen.

Během slavností se na Vltavě tradičně vynořilo také pět hvězd, které se podle legendy na řece objevily ve chvíli, kdy se světcovo tělo dotklo hladiny. Pět světel symbolizovalo pět písmen latinského výrazu „tacui“, v překladu „mlčel jsem“. S pochodněmi zpod Karlova mostu plavala ve středu pětice členů České otužilecké unie.

Po liturgickém programu následoval barokní koncert na hladině řeky. Letos byla uvedena rekonstrukce Svatojánských vodních skladeb Šimona Brixiho, jeho syna Františka Xavera Brixiho a Günthera Jacoba. Skladby nastudoval soubor Capella Regia Praha pod vedením Roberta Huga. 

První hudební vystoupení na lodích se v Praze konalo 5. května 1627, a to při příležitosti přenesení ostatků sv. Norberta do Strahovského kláštera. V následujících desetiletích se vodní koncerty konaly pouze při výjimečných událostech. O jejich pravidelné konání se zasloužili až příslušníci řádu Křižovníci s červeným srdcem, kteří je poprvé uspořádali 15. května 1715. Svatojánské slavnosti Navalis se letos konaly popáté. 

„Svatý Jan Nepomucký ukončil svůj život v bolestech. Přesto – anebo právě proto – rozdává už stovky let naději a víru. Sílu i radost. Kéž by český národ měl více takových Janů a méně takových Václavů,“ uzavřel svůj projev starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Více informací o Janu Nepomuckém naleznete >>ZDE<< a >>ZDE<<  
Další informace si můžete přečíst na www.navalis.cz
Pražané vzpomínali na sv. Jana Nepomuckého

Pražané vzpomínali na sv. Jana Nepomuckého

FOTO (C)  PETR NAŠIC

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25