Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Vzpomínkový večer v Klementinu
6-5-2013

Vzpomínkový večer v Klementinu

Český svaz bojovníků za svobodu Praha 1 a Česká obec sokolská uspořádaly v pondělí – ve spolupráci s Městskou částí Praha 1 – „Vzpomínkový večer u příležitosti 68. výročí Pražského povstání“. V rámci akce pořádané v Zrcadlové kapli Národní knihovny byl také promítnut film Sláva republice režiséra Martina Řezníčka.

„Je pro mě ctí, že zde dnes mohu zastupovat Městskou část Praha 1, na jejímž území se během Pražského povstání odehrála řada bojů, a také Českou obec sokolskou, protože právě členové Sokola patřili mezi ty nejstatečnější české vlastence, ať už v zahraničních armádách, či v domácím odboji,“ prohlásil ve svém slavnostním projevu starosta Městské části Praha 1 a 1. místostarosta České obce sokolské Oldřich Lomecký.

Sokolové se podle něj po celou válku řídili svým heslem Za národ, drahou vlast, a to i v předvečer druhé světové války, kdy byli připraveni hájit vlast proti nacistickému ohrožení. Mnozí byli za svoji vlasteneckou činnost během okupace zatčeni, mučeni i popraveni. Sokolská obec byla nakonec zakázána a její představitelé byli pronásledováni. Její tehdejší starosta, lékař Stanislav Bukovský byl zavražděn v plynové komoře koncentračního tábora v Osvětimi.
Tisíce dalších sokolů zahynuli během války i Pražského povstání. Tisíc dvě stě dvanáct jich bylo popraveno, přes deset tisíc vězněno.

„Podle pamětníků to byly sokolské písně, které v květnu roku 1945 mobilizovaly obyvatele k obraně Prahy,“ řekl Oldřich Lomecký a připomněl nevděk a krutost ze strany komunistů, kterému byli vystaveni například velitel Pražského povstání generál Kutlvašr, který byl po komunistickém puči v roce 1948 odsouzen na doživotí, major Nechanský, jenž byl popraven, či autoři památného vysílání „Voláme českou policii, české četnictvo a vládní vojsko na pomoc Českému rozhlasu!“ – hlasatelé Zdeněk Mančal a Stanislav Kozák, kteří byli vyhnáni z rozhlasu. Mančal, byl navíc vězněn.

Zajímavé informace o Pražském povstání naleznete například >>ZDE<<>>ZDE<< a >>ZDE<<   Odkaz na externí stránky

Informace o České obci sokolské si můžete přečíst na www.sokol-cos.cz  Odkaz na externí stránky
Vzpomínkový večer v Klementinu

Vzpomínkový večer v Klementinu

FOTO (C)  JAROSLAV TATEK

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16