Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Před 94 lety zahynul M. R. Štefánik
2-5-2013

Před 94 lety zahynul M. R. Štefánik

Milan Rastislav Štefánik, slovenský a československý politik a diplomat, generál francouzské armády a astronom zahynul 4. května 1919 při poválečném návratu do nově vzniklého Československa, jehož spoluzakladatelem byl. Ve středu tuto osobnost připomnělo slavnostní shromáždění u Štefánikovy hvězdárny na Petříně.

„Milan Rastislav Štefánik burcoval Čechy a Slováky po celém světě pro myšlenku svobodného státu, jehož mezinárodní uznání doslova vydupal ze země, aby pak – při příletu do něj – bohužel tragicky zahynul,“ připomněl při slavnosti starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký a dodal: „Jeho boj za svobodu vlasti byl příkladný a procestoval kvůli němu řadu zemí: jednal a pro ideu Československé republiky získával podporu v Rusku, ve Francii, v Americe i na Balkáně. Stihl u toho ještě shazovat mobilizující letáky pro Čechy a Slováky, kteří bojovali na frontě v rakouské armádě.“

Štefánik v letech 1914 až 1918 neúnavně organizoval naše legie v Srbsku, Rumunsku, Rusku a Itálii. V USA kromě tří tisíc dobrovolníků získal i politickou a finanční podporu krajanů.
Byl členem Národní rady v Paříži a posléze československým ministrem války. Je spolu s Tomášem Garriguem Masarykem a Edvardem Benešem považován za zakladatele Československa. Zahynul při letecké katastrofě při návratu do vlasti. Dodnes neutichly spekulace, že byl zavražděn.

„Milan Rastislav Štefánik byl silnou osobností, která logicky vyvolává otázky typu, jak by se vyvíjelo Československo, kdyby předčasně nezemřel. Jak bychom se postavili k mnichovskému diktátu. Byl by druhým prezidentem on – silný a charismatický muž, nebo Beneš, který jeho silné stránky postrádal?“ prohlásil také Oldřich Lomecký.

Více informací naleznete >>> ZDE <<<
Před 94 lety zahynul M. R. Štefánik

Před 94 lety zahynul M. R. Štefánik

FOTO (C)  JAROSLAV TATEK

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30