Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Tanečnice Markéta Kyliánová oslavila 101. narozeniny
22-4-2013

Tanečnice Markéta Kyliánová oslavila 101. narozeniny

Před 101 lety se narodila bývalá baletní sólistka, matka světoznámého baletního choreografa Jiřího Kyliána, Markéta Kyliánová. Své narozeniny oslavila vrstevnice Nataši Gollové a rodačka z Haliče ve společnosti starosty Městské části Praha 1 Oldřicha Lomeckého. 

„Stejně jako minulý rok i letos jsme si s paní Kyliánovou slíbili, že se za rok opět sejdeme, a ona i já jsme zvyklí své sliby plnit, takže se už teď těším na naše příští setkání. Na to, že budu mít opět tu čest pogratulovat této skvělé umělkyni,“ řekl Oldřich Lomecký.

„Mám vás všechny ráda,“ přivítala oslavenkyně zvesela přicházející hosty, a jak nám potvrdili v DPS Týnská, kde paní Kyliánová bydlí, má tato vitální dáma prakticky stále dobrou náladu.

A co by to bylo za oslavu, kdyby na ní chyběly „bublinky“ a chutné chlebíčky. Obojí bylo a na obojím si bývalá tanečnice pochutnala, ale předtím nezapomněla – jako správná hostitelka – nabídnout hostům. „Na to jsem se těšila celý týden,“ přiznala jubilantka. 

Rita Rita, jak zněl umělecký pseudonym Markéty Kyliánové za první republiky, tančila od osmi let na scéně opavského divadla. Od konce dvacátých let žila s rodiči v Praze a absolvovala taneční výuku u Remislava Remislavského a Jelizavety Nikolské. Posléze zářila v kabaretech. V roce 1935 byla angažována jako sólistka Velké operety v Praze a tančila například v operetě Franze Lehára Giuditta. V roce 1937 odjela tančit do Holandska, odkud se za dva roky – už za nacistické okupace – vrátila. 

V roce 1942 se vdala za právníka Václava Kyliána, který neměl tanec rád a nepřál si, aby jeho žena tančila. Markéta Kyliánová proto svoji kariéru ukončila a věnovala se rodině. V roce 1945 se jí narodil syn Jan, o dva roky později pak Jiří, bývalý vynikající tanečník, dnes uznávaný choreograf.
Tanečnice Markéta Kyliánová oslavila 101. narozeniny

Tanečnice Markéta Kyliánová oslavila 101. narozeniny

FOTO (C)  PETR NAŠIC

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13