Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Autor rakouské ústavy pocházel z Prahy 1
19-4-2013

Autor rakouské ústavy pocházel z Prahy 1

Na rohu Národní třídy a Spálené byla v pátek odhalena pamětní deska, věnovaná Hansi Kelsenovi, rodákovi z Prahy 1 a jednomu z nejvýznamnějších právních vědců dvacátého století, který byl spoluautorem rakouské spolkové ústavy z roku 1920, jež z velké části platí dodnes. Odhalení desky se zúčastnil i starosta Městské části Praha 1 Oldřich Lomecký.

„Praha 1 považuje za svou čest, že jejím rodákem byla tak významná osobnost, která ovlivnila právní myšlení v Evropě i Spojených státech,“ prohlásil starosta Oldřich Lomecký.

Prof. Dr. Hans Kelsen se narodil 11. října 1881 v pražské německy mluvící židovské rodině, která bydlela v domě, jenž stával na místě dnešního obchodního domu My Národní/Tesco. Záhy se přestěhovali do Vídně, kde Kelsen také vystudoval.

Hans Kelsen je považován za jednoho z nejvýznamnějších právních vědců 20. století. Je uznáván jako architekt rakouské spolkové ústavy z roku 1920, která je dodnes z podstatné části stále platná. Svým dílem „Ryzí nauka právní“ zásadně ovlivnil vídeňskou školu právního pozitivismu.

Musel opustit Rakousko i Německo a v letech 1936 až 1938 vyučoval na právnické fakultě v Praze. Poté odešel do USA, kde se stal profesorem na University of Berkeley v Kalifornii, kde působil až do své smrti 19. dubna 1973.

Odhalení desky provedli kromě starosty Lomeckého i dlouholetý předseda rakouské Spolkové rady a jeden z významných pokračovatelů Hanse Kelsena jako rakouský ústavní vědec Herbert Schambeck a velvyslanec Rakouska v České republice Ferdinand Trauttmansdorff.

Více informací o Hansi Kelsenovi naleznete zde: Wikipedia - Hans Kelsen  Odkaz na externí stránky
Autor rakouské ústavy pocházel z Prahy 1

Autor rakouské ústavy pocházel z Prahy 1

FOTO (C)  PETR NAŠIC

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20