Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Sto let paní Emilie Kadenské
9-2-2013

Sto let paní Emilie Kadenské

Paní Emilie Kadenská, klientka DPS v Dlouhé 23, vstoupila svěže do řad našich stoletých spoluobčanů. Oslavit s ní její narozeniny přišel i starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký. A přivítala ho vitální, milá a velmi komunikativní dáma.

Paní Kadenská se narodila 9. února 1913 v Mladé Boleslavi do rodiny Poupových, která vlastnila řeznictví a uzenářství, a to jako nejmladší ze čtyř dcer. Její rodiče byli velmi váženými občany tohoto středočeského města. V mládí byla zaměstnána v jejich firmě a pomáhala jim v obchodě. 

Ve svých dvaadvaceti letech se vdala. Její manžel byl veterinářem, ona sama pracovala jako ošetřovatelka. Vzpomíná na hezké manželství, ve kterém se jí narodila jediná dcera Ivana, která je oční lékařkou. Vdovou je paní Kadenská více než dvacet let.

I přes svůj vysoký věk nijak nezahálí. Každý den alespoň dvakrát vyjde v DPS schody až do šestého patra. „To mi nakázala dcera, abych trénovala nohy,“ vysvětluje a přiznává, že i ráda vaří. „Něco si vždycky ´uklohním´,“ říká skromně a dodává, že nejraději má smažený řízek s bramborovým salátem. Při oslavě narozenin si zase pochutnávala na chlebíčkách i sladkostech a nepohrdla ani sektem a kávou. 

Když je pěkné počasí, ráda se sluní na terase DPS a věřte, že její „vyhlazenou“ tvář by jí mohly závidět mnohem a mnohem mladší dámy.

„Rád jsem přišel paní Kadenské popřát a rád jsem také slyšel, že je v našem domě spokojená. Proto koneckonců naše služby provozujeme a nabízíme,“ řekl starosta Oldřich Lomecký, který si měl s bývalou členkou Sokola rozhodně o čem povídat.
Sto let paní Emilie Kadenské

Sto let paní Emilie Kadenské

FOTO (C)  PETR NAŠIC

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20