Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Je krásná, starobylá a nejvyšší. Jindřišská věž!
12-12-2012

Je krásná, starobylá a nejvyšší. Jindřišská věž!

Jindřišská věž, nejvyšší volně stojící zvonice v Praze, slaví deset let od svého znovuotevření. Při této příležitosti byly do jejího modelu uloženy pamětní listy pro budoucí generace, a to netradičně v podobě čipů. Svůj pamětní list do modelu Jindřišské věže umístil i starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký. Kromě něj se slavnosti zúčastnili například kardinál Dominik Duka a zvonař Petr Rudolf Manoušek. 

„Jindřišská věž je jednou z nejvýznamnějších památek Prahy, dnes podle mě poměrně opomíjenou, byť ji od znovuotevření navštívilo více než půl milionu lidí. Její osud je připomínkou pohnuté historie Prahy a její krása je ozdobou současností a – doufám – dlouhé budoucnosti,“ řekl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Historická dominanta centra metropole je původní zvonicí kostela svatého Jindřicha a svaté Kunhuty a dosahuje výšky 65,7 metru. Původně byla postavena v gotickém slohu, a to v letech 1472 až 1476, z pískovce s dřevěnou střechou, která měla břidlicovou krytinu. V té době byla majetkem Rytířského řádu křížovníků s červenou hvězdou. V roce 1577 na ni byly umístěny hodiny. Ciferník zdobí po stranách barevné znaky Starého a Nového Města a zemí Koruny české.   roce 1648 byla pobořena obléhajícími Švédy. Poškozena byla rovněž v roce 1757, kdy po bitvě u Štěrbohol obléhala Prahu pruská vojska. V roce 1801 pak při vichřici vzala za své její střecha.

V letech 1876 až 1879 byla věž podle návrhu architekta Josefa Mockera zrekonstruována a přestavěna v neogotickém stylu. Získala dnešní výšku a stala se nejvyšší volně stojící zvonicí v Praze.

Dnes tato památka nabízí návštěvníkům vyhlídku z desátého patra, restauraci přímo ve zvonici i muzeum a galerii. V současné době v ní můžete obdivovat například výstavu třešťských betlémů.

Rekonstrukci před deseti lety nechala provést společnost Jindřišská věž, která má objekt v dlouhodobém pronájmu od Pražského arcibiskupství. „Práce na rekonstrukci byla výjimečná. Hlavním úkolem bylo zachovat ducha věže, její ráz a z toho vyplývající atmosféru,“ řekl architekt Jiří Vrzal, který se na opravě podílel.
Je krásná, starobylá a nejvyšší. Jindřišská věž!

Je krásná, starobylá a nejvyšší. Jindřišská věž!

Kliknutím na obrázek otevřete panoramatické foto v novém okně ve vyšším rozlišení

FOTO (C)  PETR NAŠIC

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30