Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Světový den diabetu
14-11-2012

Světový den diabetu

Frederick Banting, kanadský lékař, který se svým spolupracovníkem Charlesem Bestem objevil léčebné účinky inzulinu – látky, kterou produkuje slinivka břišní, se narodil 14. listopadu 1891. V den jeho narození se každoročně koná Světový den diabetu, jehož cílem je vybudovat povědomí o rizikových faktorech, symptomech a možnostech prevence diabetu 2. typu pomocí zdravého stravování a pravidelné fyzické aktivity.

„Městská část Praha 1 tuto akci podpořila, protože seznamuje širokou veřejnost s možnostmi prevence diabetu, tedy s cestou, která je nejjednodušší a zároveň nejohleduplnější vůči našemu zdraví. Prevence také šetří vysoké náklady spojené s léčbou diabetu,“ řekl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který navštívil stánek akce v dolní části Václavského náměstí.

Jeho návštěvníci si mohli nechat změřit krevní cukr, krevní tlak a tělesný tuk a seznámit se s obtížemi života diabetika.

Frederick Banting a Charles Best objevili při sériích pokusů na psech, že inzulin může být použit při léčení cukrovky. Prvním člověkem, který byl léčen inzulinem, byl v roce 1922 čtrnáctiletý chlapec. Za tento objev jim byla v roce 1923 udělena Nobelova cena za fyziologii a medicínu.

Diabetes mellitus (zkratka DM), resp. cukrovka, je souhrnný název pro skupinu chronických onemocnění, která se projevují poruchou metabolismu sacharidů. Rozlišují se dva základní typy: diabetes I. typu a diabetes II. typu, které vznikají důsledkem absolutního nebo relativního nedostatku inzulinu. Obě nemoci mají podobné příznaky, ale odlišné příčiny vzniku. V prvotních stadiích diabetu I. typu jsou ničeny buňky slinivky břišní, které produkují hormon inzulin, vlastním imunitním systémem. Proto se řadí mezi autoimunitní choroby. Diabetes II. typu je způsoben sníženou citlivostí tkání vlastního těla k inzulinu i poruchou sekrece inzulinu.

Prevence diabetu
Počet diabetiků se stále zvyšuje, a to nejen ve světě, ale i u nás. Přitom možnosti prevence zejména diabetu 2. typu jsou známé. Jsou to především pohyb, dietní opatření a možnosti farmakoterapie.

„Skoro každý diabetik, když se dozví, že má cukrovku, odpoví: ´Jak jsem mohl dostat cukrovku, když nejím sladké´. Podobně prakticky každý občan na otázku, jak předcházet cukrovce, odpoví ´nejíst sladké´. Praktičtí lékaři vydali doporučené postupy pro prediabetes a pryč je doba, kdy lékař pacientovi řekl: ´Vy cukrovku ještě nemáte, není třeba nic dělat, jen přijďte na kontrolu třeba za rok či dva´. Dnes víme, že prediabetes přináší stejná rizika pro cévy srdce jako opravdový diabetes a riziko vzniku nádorů je jen mírně nižší než u opravdové cukrovky 2. typu a významně vyšší než při normální glykemii,“ napsal prof. Štěpán Svačina, přednosta III. interní kliniky VFN a 1. LF UK.

Podle něj je ideální, pokud občan ví, že z dietních faktorů vyvolávají cukrovku především druhotně zpracovaná masa (uzeniny, fastfoody, paštiky, mletá masa). Riziko naopak mírně snižují rostlinné oleje, káva, ořechy a zejména dostatek pohybu. 

Obezita – hlavní rizikový faktor diabetu

Obezita a nadváha mají k nejrozšířenějšímu typu diabetu (cukrovka 2. typu) tak těsný vztah, že prakticky všichni tito nemocní (lidé středního a vyššího věku, kteří nepotřebují zcela nutně inzulín) mají nadváhu nebo jsou obézní. 

Více informací naleznete >>> ZDE <<< a  >>> ZDE <<< Odkaz na externí stránky
Světový den diabetu 2012

Světový den diabetu 2012

FOTO (C)  PETR NAŠIC

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28