Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
SVĚTOVÝ DEN ZRAKU: na bezplatný test přijde i starosta Prahy 1
8-10-2012

SVĚTOVÝ DEN ZRAKU: na bezplatný test přijde i starosta Prahy 1

V rámci Světového dne zraku, který připadá vždy na druhý čtvrtek v říjnu, pomůže nezisková organizace SVĚTLO PRO SVĚT ve spolupráci s Evropskou oční klinikou Lexum ke zdravému zraku Pražanům i Etiopanům.

Nezisková organizace SVĚTLO PRO SVĚT, zabývající se prevencí a léčbou slepoty v rozvojových zemích, připomene 11. října obyvatelům Prahy Světový den zraku. Zájemci o bezplatnou oční diagnostiku mohou navštívit společný stánek této organizace a Evropské oční kliniky Lexum, nechat se vyšetřit, dozvědět se o situaci nevidomých v rozvojových zemích, pobavit se a také zakoupením originálního trička pomoci vrátit zrak lidem v Etiopii.

Smyslem Světového dne zraku je podle Světové zdravotnické organizace (WHO) zvýšení všeobecného povědomí o slepotě jako globálním problému. V rámci iniciativy „VISION 2020 - The Right to Sight“ se WHO a spolupracující neziskové organizace snaží o odstranění léčitelné slepoty do roku 2020.

Organizace SVĚTLO PRO SVĚT se k této iniciativě letos znovu připojuje uspořádáním akce pro veřejnost na náměstí Republiky v Praze. Cílem je vyjádřit symbolickou, ale i materiální podporu zrakově postiženým v Etiopii a dalších rozvojových zemích, kde je slepota v 80 % případů odstranitelná.

Očními vadami trpí i řada Čechů, a proto budou mít návštěvníci možnost nechat si při této příležitosti zdarma vyšetřit zrak odborníky z Evropské oční kliniky Lexum, která SVĚTLO PRO SVĚT dlouhodobě podporuje.

SVĚTLO PRO SVĚT také představí své projekty v afrických zemích a zábavnou formou umožní zájemcům na vlastní kůži si vyzkoušet, o kolik je těžší zdolávat běžné každodenní překážky, pokud trpíte zdravotním postižením. Pro ty, kdo zvládnou nástrahy oblíbené „slepodráhy“, jsou připraveny i drobné odměny.

 „Na náměstí Republiky můžete projekty SVĚTLA PRO SVĚT podpořit zakoupením svíčky z přírodního vosku či originálního svíticího trička. Celý výtěžek z akce bude věnován na konto pomoci nevidomým v Etiopii. A ještě si můžete nechat zdarma zkontrolovat zrak říká ředitel organizace Filip Zoubek, který Etiopii už poněkolikáté navštívil jen před několika málo dny, aby se podíval, jak tu fungují oční kliniky, kterým SVĚTLO PRO SVĚT pomáhá.

Na této cestě Filipa Zoubka doprovázel i prof. MUDr. Martin Filipec, CSc., přední český oftalmolog a předseda představenstva SVĚTLA PRO SVĚT. „Na světě je 45 miliónů nevidomých a přitom by mohlo být v 80 % případů oslepnutí zabráněno,“ odůvodňuje pan Filipec zaměření aktivit organizace SVĚTLO PRO SVĚT. „V rozvojových zemích jsou hlavními příčinami slepoty šedý zákal, trachom a nedostatek vitamínů. Všem těmto onemocněním je možné předcházet či je následně léčit, jsou-li na to finanční prostředky. Ty ovšem v rozvojových zemích chybí. Slepota tedy jednoznačně souvisí s chudobou,“ dodává.

Záštitu nad celou akcí převzal starosta Prahy 1, Ing. Oldřich Lomecký, který se jí také osobně zúčastní.

Místo a čas:          11. října 2012 od 12.30, náměstí Republiky, Praha 1

Pořádá:                 SVĚTLO PRO SVĚT, o.s. www.svetloprosvet.cz  ve spolupráci s Evropskou oční klinikou Lexum www.lexum.cz

SVĚTOVÝ DEN ZRAKU