Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Radniční páternoster je opět v provozu
1-10-2012

Radniční páternoster je opět v provozu

Po zhruba tříměsíční generální rekonstrukci byl v pondělí po poledni uveden znovu do provozu oběžný výtah (páternoster) v budově Úřadu Městské části Praha 1. Výtah byl vyroben v roce 1929 akciovou společností ČKD a zkolaudován byl 26. dubna 1930.

„Máme za sebou vůbec první generální rekonstrukci tohoto výtahu od jeho kolaudace. Byly vyměněny řetězy, kabiny prošly celkovou obnovou, včetně bronzových držáků a rámů, odborníci dále zabudovali nové těsnění a novou elektroinstalaci a výtah získal nový motor,“ vysvětlil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který se svezl jako první osoba po „generálce“ páternosteru a jeho jízda proběhla přesně 82 let, 5 měsíců a 5 dnů od chvíle, kdy páternoster ve Vodičkově 18 svezl prvního člověka. „Jsem rád, že tento technický skvost získal moderní kabát a že bude dále sloužit zejména návštěvníkům radnice,“ doplnil Oldřich Lomecký.

Páternoster ve Vodičkově je určen pro přepravu 32 osob (max. 2 560 kilogramů v 16 stejných kabinách). Rekonstrukci provedla firma Výtahy Plzeň Elex s.r.o.

Podrobné informace o vzniku a historii oběžného výtahu (paternosteru) v budově ÚMČ Praha 1 najdete zde:
http://paternoster.archii.cz/pn-mestsky-urad-praha-1.html Odkaz na externí stránky

Páternoster (česky oběžný výtah) je druh výtahu s nepřetržitým řetězem kabin, vertikální dopravní zařízení pracující na plynulém oběžném principu. Podle nových právních a technických předpisů oběžné výtahy již nejsou druhem výtahu, ale patří obecně mezi zdvihací zařízení respektive zdvihadla. Heslo "páternoster" na encyklopedickém serveru WIKIPEDIE naleznete zde: http://cs.wikipedia.org/wiki/P%C3%A1ternoster Odkaz na externí stránky
Radniční páternoster je opět v provozu

Animace principu oběžného výtahu "páternoster"

FOTO (C) PETR NAŠIC

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29