Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Paní Eliška Štréblová oslavila 101. narozeniny
16-8-2012

Paní Eliška Štréblová oslavila 101. narozeniny

První rok druhé stovky svého života má za sebou paní Eliška Štréblová, roz. Lieblová.  Tato rodačka z Petrské čtvrti bydlí po celý život na stejném místě, i když dům, do kterého se v roce 1911 narodila, vypadal úplně jinak než ten, který byl na jeho místě postaven na přelomu let 1936 a 1937 a stojí dodnes. Paní Štréblové přišel popřát k narozeninám starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

„Ať se společně setkáváme ještě dlouho,“ řekl při gratulaci starosta Lomecký a dodal, že narozeniny paní Štréblové jsou pro něj vždy příjemných vyvrcholením léta.

Eliška Štréblová měla dva sourozence – bratra a sestru, a když jí bylo necelých pět let, zahynul její otec coby voják během vlakového neštěstí. V původním domě, který byl jednopatrový, provozovali její prarodiče vyhlášenou Kavárnu u Lieblů. Jak nám prozradil její jedenaosmdesátiletý syn, rodina se ve třicátých letech rozhodla, že postaví nový dům. Starý byl tedy zbourán a na jeho místě vyrostl současný pětipatrový. A přestože se vše stavělo bez nějaké větší techniky, v listopadu se dělaly základy a v dubnu se už stěhovali první nájemníci.

Paní Štréblová se vdala v necelých dvaceti letech. Po roce se jí narodil první syn, po pěti letech pak druhý. Ten bohužel před deseti lety zemřel.

A jaký je její recept na dlouhověkost? „Jako mladá jsem plavala a chvíli jsem jezdila i na koni. Jinak ale žiji nezdravě, protože mi chutná jen mastné a sladké. Nepiju ale kávu,“ prozradila stále neuvěřitelně svěží a čilá dáma, jež se svědomitě zajímá o dění kolem sebe a na terase pečuje o řadu květin i rajčata. „Už toho ale tolik sama nestihnu.“

Dříve Eliška Štréblová chovala pejska, s nímž podnikala dlouhé procházky na nábřeží, Štvanici a další místa. Čtyřnohého kamaráda už nemá, to ale neznamená, že jen sedí doma. „I dnes se procházím třeba po nábřeží a ráda také jezdím ´elektrikou´,“ vysvětlila jubilantka.

Přejeme všechno nejlepší, hodně spokojenosti a pevné zdraví. A za rok na shledanou!
Paní Eliška Štréblová oslavila 101. narozeniny

Paní Eliška Štréblová oslavila 101. narozeniny

FOTO (C)  PETR NAŠIC

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38