Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Ve Vrchlického sadech proběhla oslava Dne nezávislosti USA
4-7-2012

Ve Vrchlického sadech proběhla oslava Dne nezávislosti USA

U pomníku bývalého amerického prezidenta Thomase Woodrowa Wilsona ve Vrchlického sadech se ve středu 4. července konalo slavnostní shromáždění při příležitosti Dne nezávislosti – státního svátku Spojených států amerických. Američané si v tento den připomínají přijetí Deklarace nezávislosti v roce 1776.

Setkání se zúčastnili členové Amerického Sokola, kteří do Prahy přijeli na všesokolský slet, velvyslanec USA v ČR Norman Eisen, český ministr obrany Alexandr Vondra, starostka České obce sokolské Hana Moučková a starosta MČ Praha 1 a 1. místostarosta České obce sokolské Oldřich Lomecký.

„Spojené státy opakovaně přinesly našemu národu dar svobody a nezávislosti. Bojovaly proti našim nepřátelům v obou světových válkách a měly velký podíl na pádu komunismu v roce 1989. Životní šanci ale nabídly také obrovskému množství Čechů, kteří odjížděli za oceán hledat lepší život a právě svobodu,“ prohlásil ve svém projevu Oldřich Lomecký, který rovněž připomněl významnou úlohu prezidenta Wilsona při rozhodování o vzniku samostatného Československa v roce 1918.

Socha prezidenta Wilsona se před budovu Hlavního nádraží vrátila minulý rok po dlouhých sedmdesáti letech. Jedná se o kopii. Autorem původní sochy, kterou za okupace zničili nacisté, byl Albín Polášek, český sochař a řezbář, který patřil mezi ty Čechy, kteří v USA nalezli nový domov a uznání.

Více zajímavostí o tomto umělci i o pomníku prezidenta Wilsona si můžete přečíst >>> ZDE <<< Odkaz na externí stránky

Podrobné informace o Deklaraci nezávislosti i její originální text naleznete >>> ZDE <<<  Odkaz na externí stránky
Ve Vrchlického sadech proběhla oslava Dne nezávislosti USA

Ve Vrchlického sadech proběhla oslava Dne nezávislosti USA

FOTO (C)  PETR NAŠIC

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35