Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Žáci z Prahy 1 besedovali o atentátu na Heydricha
18-6-2012

Žáci z Prahy 1 besedovali o atentátu na Heydricha

Občanské sdružení Publicum Commodum uspořádalo v Městské knihovně, ve spolupráci s Městskou částí Praha 1, vzdělávací besedu určenou pro žáky základních škol. Jejím tématem byly atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha a události, jež po něm následovaly. Součástí zdařilé akce bylo promítání českého filmu Atentát.

Ze zájmu dětí, kterých dorazilo kolem čtyř set, mám velkou radost, stejně jako z obsahu i formy akce. Chtěla bych proto touto cestou poděkovat školám a pedagogům, že přijali myšlenku besedy za svou a ve spolupráci s námi ji náležitě zpropagovali,“ prohlásila radní pro oblast školství Karolina Polverini.

„Mladým lidem je třeba připomínat významné události našich dějin. Je to však třeba vždy připravit citlivě a tak, aby to oslovilo i generace, jež nezažily nacistickou ani komunistickou diktaturu. Beseda o atentátu provedeném českými parašutisty, spojená s filmem, tyto nároky podle mého názoru velmi dobře splnila,“ uvedl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, jenž na úvod akce v Městské knihovně k žákům promluvil. „Parašutistům nebylo o mnoho let více než vám. Měli své sny, své lásky, těšili se ze života. Přesto neváhali opustit svou vlast, aby mohli v zahraničí bojovat za její svobodu,“ řekl ve svém vystoupení mimo jiné starosta a zdůraznil, že čeští vojáci spáchali atentát na člověka, který plánoval vyhlazení českého národa i všech evropských Židů.

Starosta také vyzdvihl mezinárodní úlohu atentátu na Heydricha: „Byl to jeden z nejvýznamnějších momentů druhé světové války.“ To také zmínila předsedkyně Publicum Commodum Jaroslava Janderová: „Význam tohoto odbojového činu lze přirovnat k vyhrané bitvě, při níž Němci utrpěli velkou porážku. Češi zabili možná nejvýkonnější mozek nacistické mašinérie,“ prohlásila a rovněž připomněla vysokou cenu, kterou český národ za tuto německou porážku zaplatil, a to v podobě desítek tisíc lidských životů.

Více informací:
www.pamatnik-heydrichiady.cz Odkaz na externí stránky
www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10095687448-historicky-magazin/207452801280021/ Odkaz na externí stránky
Žáci z Prahy 1 besedovali o atentátu na Heydricha

Žáci z Prahy 1 besedovali o atentátu na Heydricha

FOTO (C)  PETR NAŠIC

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20