Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Výstava nabízí příběhy utrpení a statečnosti za okupace
27-5-2012

Výstava nabízí příběhy utrpení a statečnosti za okupace

Občanské sdružení Post Bellum pořádá na Karlově náměstí výstavu Atentát na Heydricha, která připomíná 70. výročí atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha a symbolicky vypráví sedmdesát příběhů z doby 2. světové války. Expozice je umístěna v dřevěné stavbě, jež má evokovat koncentrační tábor, a potrvá do 18. června.

„Zachycené příběhy jsou velmi silné, a to o to více, že nám představují životní osudy obyčejných lidí, kteří ale v důležitý okamžik projevili obrovskou dávku statečnosti, která mnohé z nich bohužel stála život. Patří dík organizátorům, že tyto neokázalé hrdiny připomínají,“ řekl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

„Naše občanské sdružení zaznamenává už jedenáct let zajímavé životní příběhy lidí 20. století. Podařilo se nám tak dopracovat i k silným příběhům účastníků odboje, lidí, kteří pomáhali parašutistům a z nichž mnozí, včetně dětí, pak zemřeli na popravišti,“ prohlásil ředitel Post Bellum Mikuláš Kroupa.

Mezi zachycenými příběhy je například statečné počínání čtrnáctileté Jindřišky Novákové, která po atentátu sama došla pro zakrvácené kolo parašutisty Jana Kubiše, aby ho ukryla. Neprozradila se ani při konfrontaci se svědkyněmi na gestapu. Rodina Novákových, jež parašutistům pomáhala a ukrývala je, byla celá, včetně Jindřišky, popravena 24. října 1942 v Mauthausenu.

„Představované příběhy nás varují, abychom nezapomněli. Připomínají nám, že svoboda, obětavost a lidská důstojnost jsou silnější než zlovůle, bezcitnost a násilí totalitního režimu,“ dodal Mikuláš Kroupa.

Příběhy zachycované v uplynulých letech občanským sdružením Post Bellum naleznete na www.pametnaroda.cz  

Další informace: www.postbellum.cz
Výstava nabízí příběhy utrpení a statečnosti za okupace

Výstava nabízí příběhy utrpení a statečnosti za okupace

FOTO (C)  PETR NAŠIC

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33