Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Pražané uctili památku Jana Nepomuckého
14-5-2012

Pražané uctili památku Jana Nepomuckého

Ani nepřízeň počasí neodradila stovky turistů, poutníků a obyvatel Prahy 1 od návštěvy už čtvrtého ročníku slavností Navalis a od uctění památky a odkazu světově známého českého světce Jana Nepomuckého. Mše, barokní procesí, koncert a vodní slavnost – to vše nabídl úterní program.

„Čtrnácté století dalo Čechům dvě významné osobnosti, jejichž odkaz je dodnes živý – Karla IV. a Jana Nepomuckého. Ten první patří mezi největší Evropany celé historie, ten druhý je zase uctíván doslova po celém světě,“ řekl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který se slavností osobně zúčastnil.

Oslavy zahájila mše v katedrále sv. Víta, celebrovaná kardinálem Dominikem Dukou. Z Hradčan se pak vydalo procesí, které se zastavilo na Karlově mostě, u sochy svatého Jana Nepomuckého a v místě, odkud byl v 20. března 1393 po krutém mučení shozen do Vltavy.

Ve svatojánském procesí byla také nesena menší socha tohoto světce, jejímž autorem je Václav Česák a již na Karlově mostě požehnal Dominik Duka. Socha bude stát před Základní školou sv. Jana Nepomuckého v africké Ugandě, která byla postavena a je provozována díky darům českých dárců.

Procesí poté zamířilo do kostela sv. Františka z Assisi na Křižovnickém náměstí, kde další bohoslužba zakončila liturgickou část oslav.

Program určený široké veřejnosti začal poté na Vltavě, kde byly k vidění například ozdobené dračí lodě, gondoly a další plavidla. Po slavnostním zahájení pak také zazněl koncert barokní hudby a připraven byl i další kulturní program. Vše pak zakončil ohňostroj.

Sv. Jan Nepomucký se narodil kolem roku 1345 v Pomuku (dnešní Nepomuk) jako syn soudce. Studoval na pražské univerzitě a poté působil 10 let jako notář arcibiskupské soudní kanceláře. V roce 1380 byl vysvěcen na kněze a stal se farářem v kostele sv. Havla na pražském Starém Městě. V letech 1382 až 1387 studoval práva na univerzitě v Padově a roku 1389 jej arcibiskup Jan z Jenštejna jmenoval generálním vikářem pražské arcidiecéze.
V březnu 1393 byl s dalšími kolegy na příkaz krále Václava IV., který byl ve sporu s církví, zatčen a mučen. Zatímco ostatní byli nakonec propuštěni, Jan Nepomucký byl po velkém utrpení odvlečen na Karlův most a svržen do Vltavy.
Václav IV., syn Karla IV., si jeho smrtí politicky velmi ublížil a v roce 1400 byl zbaven titulu císaře římského.

Sv. Jan Nepomucký je mj. patronem všech lodníků, vodohospodářů, gondoliérů, mlynářů a mostů. Podle jeho sochy na Karlově mostě vznikly sochy na 30 tisících mostech po celé Evropě.
Pražané uctili památku Jana Nepomuckého;

Pražané uctili památku Jana Nepomuckého

Pražané uctili památku Jana Nepomuckého

FOTO (C)  PETR NAŠIC

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37